PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań znów górą

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    21 lipca 2010 - 07:34
Poznań znów górą

Pomorze, Śląsk i Małopolska – właśnie z tych regionów wywodzi się większość laureatów kolejnej edycji rankingu samorządów. W czołówce wciąż niewiele jest miast i gmin ze ściany wschodniej.
Czwarty raz z rzędu stolica Wielkopolski wygrała w rankingu samorządowym „Rzeczpospolitej” w kategorii miast na prawach powiatu. W pierwszej dziesiątce dużych miast aż połowa samorządów nie zmieniła miejsca, w tym drugi na podium Sopot, a brązowy medalista Wrocław zamienił się miejscem z czwartym w rankingu Gdańskiem. W ciągu roku do czołówki awansowały Łódź, Toruń i Kraków.

Ostrą rywalizację widać w gminach miejskich i miejsko-wiejskich. Tegorocznym zwycięzcą został Kórnik, który w 2009 r. zamykał pierwszą dziesiątkę. Grodzisk Mazowiecki, nr 1 w zeszłym roku, spadł na trzecie miejsce, a na drugim znalazł się Lubliniec. Generalnie w pierwszej dziesiątce żaden z samorządów nie utrzymał zeszłorocznej pozycji, a tylko cztery utrzymały się w tym gronie. Najbardziej brawurowym awansem popisał się Krasnystaw, który z 98. miejsca awansował na siódme m.in. dzięki znacznemu wzrostowi inwestycji.

Wśród gmin wiejskich najwyższe wyróżnienie przypadło gminie Zabierzów z Małopolski. To specyficzna gmina, bo choć wiejska, do rozwoju sprytnie wykorzystuje sąsiedztwo dużego miasta, a na jej terenie jest m.in. Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice. Na drugim miejscu znalazł się zeszłoroczny laureat – niewielka Kobylanka z województwa zachodniopomorskiego, a za nią małopolska Wielka Wieś i lubelska Świdnica.

Który region radzi sobie najlepiej – odpowiedź wcale nie jest jednoznaczna. W pierwszej setce mniejszych miast największą reprezentację mają Mazowsze i Dolny Śląsk – które idą niemal łeb w łeb, zajmując prawie jedną czwartą miejsc w rankingu. Wśród miast na prawach powiatu wyraźnie wybija się za to województwo śląskie. Wśród gmin wiejskich niekwestionowanym liderem w pierwszej setce jest Małopolska z aż 20 przedstawicielami, a na drugim miejscu jest Śląsk z 12 gminami. W czołówce wciąż niewiele jest miast i gmin ze ściany wschodniej – pisze „Rzeczpospolita.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.