PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Zrujnowana parowoznia zamieni się w teatr akrobatyczny

  • PAP/jm    1 kwietnia 2016 - 18:49
Poznań: Zrujnowana parowoznia zamieni się w teatr akrobatyczny
Plan renowacji parowozowni przewiduje budowę w zabytkowym obiekcie sceny z widownią dla 500 osób, oraz sali prób. (fot. pixabay)

W sobotę (2 kwietnia) w Poznaniu artyści zaprezentują pierwszy spektakl teatru akrobatycznego. Odbędzie się on w zrujnowanej, zabytkowej parowozowni, w której w 2018 r. ma zacząć działać pierwszy w Polsce - i jeden z nielicznych w Europie - profesjonalny teatr akrobatyczny.
Scena Parowozownia to pomysł działającego w Poznaniu Teatru "Z głową w chmurach". Tworzy go kilkanaście osób, które od blisko dziesięciu lat chodzą na szczudłach, ale też uczą dzieci i młodzież podstaw akrobatyki. Grupa występowała w całej Polsce i za granicą. Od wielu miesięcy pracuje nad stworzeniem w dawnej parowozowni na poznańskim Łazarzu swojej siedziby.

Jak powiedział w imieniu twórców Sceny Parowozownia Paweł Grzybowski, sobotni spektakl to pierwszy akcent obecności teatru w zabytkowym budynku.

- W trakcie przedstawienia aktorzy teatru zaprezentują krótką historię budynku oraz możliwości, jakie on daje teatrowi akrobatycznemu. Widzowie zobaczą między innymi pokazy szczudlarzy oraz akrobatów. Całość będzie wzbogacona przez zespół grający muzykę na żywo - powiedział.

Budynek tzw. lokomotywowni wachlarzowej powstał na Łazarzu na przełomie XIX i wieku. Do lat 90. ub. wieku był użytkowany przez Polskie Koleje Państwowe. Od blisko 10 lat parowozownia stała opuszczona i przeznaczona do rozbiórki. W połowie 2015 roku stara parowozownia została wpisana na listę zabytków.

Adaptacja obiektu kosztować ma kilkanaście milionów złotych. Pieniądze na realizację Sceny Parowozownia będą pochodzić ze środków unijnych i od prywatnych sponsorów. Plan przewiduje budowę w zabytkowym obiekcie sceny z widownią dla 500 osób, oraz sali prób. Prace mają się rozpocząć w 2017 roku.

W parowozowni znajdzie się również m.in. siedziba Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej, gdzie kształcić się będą młodzi akrobaci.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.