PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznański Stary Rynek na makiecie dla niewidomych

  • PAP    15 października 2010 - 15:24

Makietę z brązu przedstawiającą poznański Stary Rynek, okoliczne kamienice, pomniki i fontanny odsłonięto w piątek w centrum miasta. Rzeźba autorstwa Romana Kosmali wykonana jest w taki sposób, by mogli ją "obejrzeć" niewidomi.
Na makiecie o powierzchni blisko metra kwadratowego znalazły się m.in. kamienice, ratusz, stojące na rynku pomniki Bamberki i św. Jana Nepomucena, pręgierz, fontanny, a nawet poznańskie koziołki znajdujące się na ratuszowej wieży.

"Chciałem w sposób wierny i szczegółowy oddać rzeczywistość poznańskiej starówki, zaprezentować ją osobom, które tylko dotykiem mogą rozpoznać to piękne miejsce" - powiedział podczas odsłonięcia makiety Roman Kosmala.

Jak poinformował Kosmala, prace nad rzeźbą trwały około roku, a samo wykonanie podobizny ratusza zajęło miesiąc.

Makieta usytuowana jest na kamiennym bloku o wysokości umożliwiającej każdemu swobodny dostęp. Całą starówkę niewidomi mogą +zwiedzać+ bez konieczności obchodzenia rzeźby.

Jak poinformował Kosmala, koszt rzeźby to kilkadziesiąt tysięcy złotych. To pierwszy taki obiekt powstały z myślą o niewidomych w Poznaniu. Makietę ufundował Urząd Miasta Poznania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.