PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznański wojewoda apeluje o uczczenie rocznicy Czerwca’56

  • PAP    24 czerwca 2016 - 17:18

• O powszechne uczczenie rocznicy Czerwca’56 i o wywieszenie flag zaapelował w piątek do mieszkańców Poznania i regionu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.
• Główne uroczystości z okazji 60. rocznicy Poznańskiego Czerwca odbędą się w najbliższy wtorek (28 czerwca).
28 czerwca 1956 roku robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko.

Jak podkreślił Zbigniew Hoffmann, Poznański Czerwiec to wydarzenie "szczególne nie tylko dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski, ale godne upamiętnienia w całym kraju".

- Zwracam się do mieszkańców Poznania i Wielkopolski o wspólne upamiętnienie tych, którzy broniąc "Boga, wolności, prawa i chleba" ponieśli największą ofiarę - oddali swoje życie. Wywieśmy biało-czerwone flagi, a o godzinie 11, kiedy rozlegnie się głos syren, zatrzymajmy się i uczcijmy minutą ciszy pamięć o tych wydarzeniach i ich bohaterskich uczestnikach - zaapelował wojewoda.

Zbigniew Hoffmann podał, że rangę planowanych na wtorek głównych uroczystości rocznicowych "podkreśli obecność prezydenta Polski Andrzeja Dudy oraz prezydenta Węgier Janosa Adera".

W najbliższy poniedziałek wojewoda spotka się z uczestnikami i kombatantami Poznańskiego Czerwca, odsłoni też upamiętniający Czerwiec'56 mural, który powstał na budynku Zakładów Cegielskiego. 28 czerwca będzie uczestniczył w zaplanowanych od godz. 6. rano uroczystościach rocznicowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: