PPP: rola inwestycji prywatnych i infrastrukturalnych w rozwoju wschodnich regionów

  • Piotr Toborek
  • 22-09-2017
  • drukuj
Skoro w podlaskim podpisano jedną umowę w PPP, w lubelskim dwie, a w świętokrzyskim i podkarpackim po trzy, to trudno na tej podstawie mówić o dobrej współpracy na linii samorządy – biznes w Polsce Wschodniej. Czy i kiedy to się zmieni?
PPP: rola inwestycji prywatnych i infrastrukturalnych w rozwoju wschodnich regionów
W Wielkiej Brytanii, która jest liderem inwestycji przeprowadzanych w partnerstwie ich skala sięga 15 procent wszystkich realizacji. (fot. pixabay)

• W podlaskim podpisano jedną umowę w PPP, w lubelskim dwie, a w świętokrzyskim i podkarpackim po trzy.

• Czy PPP może stać się rozwiązaniem, które pozwoli Polsce B dogonić Polskę A? Czy firmy są chętne do tego typu inwestycji na wschodzie Polski?

• Ten i inne ważne tematy dla Polski Wschodniej będą szeroko dyskutowane podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego, który pod patronatem PortalSamorzadowy.pl 27 i 28 września odbędzie się w Białymstoku.

Czy możemy dzisiaj mówić o znaczącej roli  inwestycji prywatnych w rozwoju wschodnich regionów Polski?

Jeśli spojrzeć na ten problem przez pryzmat liczby umów zawartych w partnerstwie publiczno-prywatnym, jakie podpisano w pięciu województwach określanych mianem Polski Wschodniej, to można by powiedzieć - nie.

Skoro w podlaskim podpisano jedną umowę w PPP, w lubelskim dwie, a w świętokrzyskim i podkarpackim po trzy, to trudno na tej podstawie mówić o dobrej współpracy na linii samorządy – biznes. Dodajmy, że w całym kraju łącznie zawarto 124 umowy w partnerstwie.

Bartosz Mysiorski, wiceprezes zarządu Fundacja Centrum PPP spytany, czy w Polsce Wschodniej jest trudniej o partnerstwo samorządu z biznesem, mówi:

- Nie lubię tego podziału na Polskę Wschodnią i resztę, bo ta linia tak nie przebiega. Województwa ze wschodniej części kraju ustępują pod względem rozpoczętych negocjacji PPP tym najlepszym – mazowieckiemu, Pomorzu, Wielkopolsce, ale są na porównywalnym poziomie z resztą kraju. Gorzej jest niestety z realizowanymi projektami. W podlaskim jest on tylko jeden i to pokazuje jak wiele jest ciągle do zrobienia pod tym względem .

Co jest tego przyczyną? Zdaniem Mysiorskiego nadal aktualna jest diagnoza przedstawiona w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, która mówi m.in. o obawie przed korzystaniem z usług firm doradczych.

Wiceprezes Fundacji Centrum PPP dodaje, że ciągle mamy także do czynienia z nieufnością wobec partnerstwa:

- Ona rzeczywiście znacznie zmalała, już może nie mówi się o tym czwartym „p” czyli prokuraturze, ale ciągle jest - w różnych miejscach różnie to wygląda, ale nadal możemy to zjawisko dostrzegać, choć przecież tak naprawdę to projekty PPP są bardzie przejrzyste od tradycyjnych przetargów.

Nieufność maleje, ale...

Zdaniem Patryka Darowskiego, zastępcy dyrektora Departamentu Finansowania Strukturalnego w Banku Gospodarstwa Krajowego nieufności wobec PPP to trochę wydumany problem.

- Nie słyszałem o jakichś korupcyjnych sprawach związanych z PPP, tu jak wszędzie, gdzie są publiczne pieniądze, są procedury, które muszą być przestrzegane. Nie znaczy to jednak, że nie trzeba ciągłego tłumaczenia i pracy u podstaw. Wręcz przeciwnie, te cykle szkoleń prowadzone przez resort rozwoju, przeróżne konferencje, to bardzo ważne działania. Bo trzeba pamiętać, że stopień wiedzy o PPP w samorządach jest bardzo różny. Są takie, które nie miały z nim do czynienia, są także takie jak Płock, który sam mógłby szkolić innych, korzystając ze swoich doświadczeń - podkreśla Darowski.

Tę nieufność powinna także znacznie zmniejszyć promocja, jaką od prawie dwóch lat robi partnerstwu Ministerstwo Rozwoju. Nowy rząd wspiera PPP nie tylko w słowach, ale także w konkretnych działaniach:

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE