PARTNER PORTALU
  • BGK

Prace przy budowie wału przeciwpowodziowego na Ropie

  • PAP    28 sierpnia 2013 - 12:36

Za miesiąc powinna zakończyć się budowa prawobrzeżnego wału przeciwpowodziowego na rzece Ropie w Jaśle. Koszt 360 metrów obwałowania to prawie 1,5 mln zł - poinformowała rzeczniczka prasowa urzędu miasta w Jaśle Agata Koba.
Prace przy budowie wału rozpoczęły się we wrześniu 2012 r. Powstał m.in. ponad 120 - metrowy podwójny mur oporowy ze ścianek Larsena wraz z wypełnieniem. Ścianka Larsena to rodzaj ściany oporowej wykonanej z blachy; jej zadaniem jest zapewnić szczelność. Usypano także nowy wał ziemny, który uszczelniono bentomatą (rodzaj maty izolującej). Wykonano również komorę kanalizacji deszczowej.

Koba podkreśliła, że do zrobienia jest jeszcze przekładka odcinka kanalizacji i wodociągu oraz montaż mobilnego systemu zamykania (tzw. szandory) do zapasowego ujęcia wody na rzece Ropie dla firmy LOTOS Jasło.

"Wykonawca prac - Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie musi jeszcze wybudować drogę przy wale oraz jej odwodnienie. Cała inwestycja powinna zakończyć się za miesiąc" - dodała rzeczniczka.

Budowa wału przeciwpowodziowego na Ropie ma uchronić Jasło przed wylewaniem tej rzeki. W wyniku powodzi w 2010 r. Jasło było jednym z miast, które najbardziej ucierpiało. Straty powodziowe oszacowano wówczas na ponad 400 mln zł. Powódź dotknęła ok. 10 tys. mieszkańców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.