PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 3 tys. osób na obchodach Święta Niepodległości w Kielcach

  • PAP    11 listopada 2012 - 15:30

Blisko trzy tysiące osób wzięło udział w obchodach Święta Niepodległości w Kielcach. W rozpoczynającej je mszy św. biskup pomocniczy Diecezji Kieleckiej Kazimierz Gurda wspomniał pokolenia Polaków, dla których najważniejsza była dewiza "Bóg, Honor, Ojczyzna".
"Kolejność ta jest nieprzypadkowa. Bóg interweniował wiele razy w dziejach naszej ojczyzny, nawet kiedy jej sytuacja wydawała się beznadziejna. Tak było w roku 1918, 1920 i później w czasie II wojny światowej" - mówił bp Gurda.

"Nasi przodkowie pragnęli Polski wolnej, sprawiedliwej i dostatniej, w której respektowane są podstawowe prawa człowieka, a wśród nich prawo do życia, od naturalnego poczęcia, do naturalnej śmierci" - dodał.

Blisko trzy tysiące osób - wojsko, harcerze, przedstawiciele władz miasta i regionu oraz kielczanie - wzięło udział w marszu prowadzonym przez Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich przed Pomnik Czynu Legionowego. W uroczystości wzięli udział kawalerzyści z grup rekonstrukcyjnych oraz żołnierze Wojska Polskiego z jednostek kultywujących tradycje legionowe, a także przedstawiciele Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych na Bukówce.

Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba podkreśliła, że 11 listopada 1918 r. to szczególna data w historii Polski. "Dziś to święto skłania nas do zastanowienia się, jaka jest Polska dla nas i jacy my jesteśmy dla dzisiejszej Polski. Współczesny patriotyzm to przede wszystkim szacunek do ojczyzny" - mówiła.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kilkudziesięciu wieńców przed Pomnikiem Czynu Legionowego przez przedstawicieli władz regionu, polityków i organizacje społeczne.

Przez cały dzień obchodom święta towarzyszyła kwesta Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii, który rozdając biało-czerwowne chorągiewki zbierał pieniądze na pomoc młodzieży polskiej mieszkającej i uczącej się w szkołach na Litwie.

Po południu uroczyste obchody Święta Niepodległości w Kielcach zakończy projekcja zrekonstruowanego cyfrowo, niemego filmu "Pan Tadeusz" w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, która miał swoją premierę 9 listopada 1928 r., w 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.