PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 500 krwiodawców korzysta z darmowych przejazdów w Kielcach

  • PAP/AS    31 stycznia 2016 - 09:23
Prawie 500 krwiodawców korzysta z darmowych przejazdów w Kielcach
Oferta dotyczy wszystkich linii autobusowych w Kielcach (fot. pixabay.com CC0)


483 kieleckich krwiodawców skorzystało dotąd z możliwości miesięcznych, bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. Od początku roku każdy, kto odda krew, może skorzystać w Kielcach z takiej możliwości.
O przyznaniu każdemu krwiodawcy bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską przez miesiąc zdecydowali pod koniec ub.r. kieleccy radni. Oferta dotyczy wszystkich linii autobusowych w Kielcach, także przebiegających przez dziewięć ościennych gmin.

Jak powiedział PAP dyrektor tamtejszego ZTM Marian Sosnowski, do piątku zgłosiło się do tej instytucji 483 krwiodawców, którzy chcieli skorzystać z tej oferty. To ok. 2/3 wszystkich uprawnionych. Do czwartku wydano 751 zaświadczeń dla dawców krwi, które mogą zostać zamienione na 30-dniowe darmowe bilety.

Zaświadczenia, które można zamienić na bilety wydawane są na specjalnym papierze z hologramem. „Jeżeli ktoś przyjedzie do nas z takim zaświadczeniem w tym samym dniu, w którym oddał krew, otrzymuje bilet 30-dniowy. Jeśli zrobi to, powiedzmy, pięć dni później, to wówczas na 25. Przyjmujemy za kluczową datę oddania krwi” – wyjaśnił szef kieleckiego ZTM.

Jeśli krwiodawca posiada kartę miejską, bilet jest elektronicznie naliczany bezpośrednio na nią. Jeśli nie posiada, otrzymuje taką kartę od ZTM.

"Z naszych informacji wynika, że miejska oferta przekłada się na wzrost zainteresowania krwiodawstwem, to cieszy tym bardziej, że niektórych grup krwi brakowało” - ocenił Sosnowski. Jak prognozuje ZTM, akcja będzie generowała utratę wpływów na poziomie ok. 1 mln zł w skali roku.

„Liczby są zadowalające, bo świadczą o tym, że ludzie oddają krew, bo to o to chodzi. Nie chodzi o to, żeby za darmo jeździć, tylko żeby krwiodawcy mieli za to jakiś profit. To świadczy o aktywności tych ludzi, warto ich mobilizować i pobudzać tą aktywność” – powiedział PAP prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Zapowiedział, że akcja będzie kontynuowana. „Jeśli przynosi efekty, to znaczy, że to trafiony pomysł” – dodał.(

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.