PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 90 kamer ma monitorować główną ulicę miasta

  • PAP    27 lutego 2014 - 14:12
Prawie 90 kamer ma monitorować główną ulicę miasta

3,2 mln zł ma kosztować system nowoczesnego, inteligentnego monitoringu, który od września będzie działać na wyremontowanym odcinku głównej ulicy Łodzi. W 22 punktach zainstalowanych zostanie 89 kamer, które mają też obserwować przecznice Piotrkowskiej.
Jak przekonuje prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, nowoczesny system ma zwiększyć poczucie bezpieczeństwa łodzian i turystów w centrum miasta. Na odcinku ul. Piotrkowskiej, pomiędzy al. Piłsudskiego i Pl. Wolności, w 22 punktach zamontowane zostaną zarówno kamery stacjonarne jak i obrotowe, podłączone do sieci światłowodowej.

"Chcemy, żeby ten monitoring stał się początkiem systemu, który sukcesywnie będzie obejmował coraz większe fragmenty miasta" - zapowiedziała w czwartek na konferencji prasowej Zdanowska.

System monitoringu powstaje we współpracy z Komendą Miejską Policji; w jej siedzibie znajdzie się jedno z czterech stanowisk, do których doprowadzony będzie jego sygnał. Takie punkty będą także w komendzie Straży Miejskiej, Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji. System ma obsługiwać 16 operatorów.

Jak podkreślił szef miejskiej policji podinsp. Piotr Beczkowski, ma to być inteligentny system monitoringu, który będzie alarmował w razie niecodziennych zdarzeń. System ma m.in. wyczuwać ruch, reagować na bieg, powstawanie zgromadzeń, pozostawienie przedmiotów na obserwowanym terenie. Dzięki temu operator będzie miał możliwość koordynowania dalszych działań.

Operator może wyłączyć pojawiający się alert, ale jeśli rzeczywiście dojdzie do przestępstwa, to będzie mógł śledzić zdarzenie na pozostałych kamerach - zaznaczył Beczkowski.


Kamery mają też obejmować przecznice Piotrkowskiej. Jeden punkt będzie składał się z kamery obrotowej i trzech lub czterech kamer stacjonarnych, które swoim zasięgiem będą obejmowały cały teren wokół. "W związku z tym bez udziału operatora będzie nagrywany cały obraz. Jeżeli wystąpi alert, kamera obrotowa skieruje się na dany punkt" - wyjaśnił Ryszard Kozłowski z wydziału dowodzenia Straży Miejskiej w Łodzi.

W przyszłości system ma pomagać także w analizie, jak wiele osób, na jakich odcinkach przemieszcza się łódzkim deptakiem. "Korzystając z tych danych, będziemy mogli zaobserwować, czy faktycznie następuje powtórny rozwój gospodarczy tej ulicy, czy służy ona tylko do komunikacji czy też jest miejscem spotkań i zakupów" - przyznała prezydent Łodzi.

Władze miasta liczą, że przetarg powinien zostać rozstrzygnięty do końca czerwca, a system zostanie uruchomiony we wrześniu; pieniądze na ten cel są przewidziane w budżecie miasta. Szacuje się, że rocznie jego utrzymanie ma kosztować 680 tys. zł.


W kolejnym etapie do systemu będzie podłączonych 18 unowocześnionych kamer policyjnych już działających w mieście oraz 10 kamer Straży Miejskiej m.in. monitorujących Atlas Arenę.

Sukcesywnie będzie do niego podłączany monitoring m.in. całego Nowego Centrum Miasta, w tym nowego dworca kolejowego Łódź-Fabryczna.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.