PARTNER PORTALU
  • BGK

Preludium do parady

  • PAP    9 lipca 2010 - 17:20
Preludium do parady

W piątek rozpoczyna się festiwal kulturalny mniejszości seksualnych poprzedzający EuroPride - europejską paradę środowisk LGBT, która w tym roku przejdzie ulicami Warszawy 17 lipca.
- Europride to nie tylko parada, to także szereg imprez kulturalnych i konferencji - mówił w rozmowie z Tomasz Bączkowski, szef Fundacji Równości, głównego organizatora Europride. Przez najbliższe dni w stolicy odbywać się będą m.in. koncerty, wystawy, przedstawienia, dyskusje i konferencje związane ze środowiskiem LGBT (lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych).

Bączkowski przypomniał, że od początku lipca trwa festiwal filmowy EuroFilm, w ramach którego obejrzeć można ponad 70 filmów, a także spotkać się z ich twórcami. W Muzeum Narodowym od czerwca jest pokazywana wystawa Ars Homo Erotica, prezentująca sztukę homoerotyczną. W przyszłym tygodniu zaplanowano wiele imprez i koncertów, m.in. Boya George'a.

Na uwagę zasługują również zaplanowane w ramach EuroPride konferencje. - Po raz pierwszy tą problematyką zainteresowały się związki zawodowe - zwrócił uwagę Bączkowski. W czwartek OPZZ organizuje konferencję - Zmierzając ku równemu traktowaniu pracowników LGBT w Europie Środkowo-Wschodniej. Zaplanowane jest także 3. Międzynarodowe Bussines Lider Forum, które będzie miejscem do dyskusji na temat "LGBT Diversity jako sektor rozwoju biznesu na rynkach wschodzących". Odbyć mają się także dyskusje "Co Biblia mówi o homoseksualności?", "Historia homoseksualności w Polsce", "Edukacja a LGBT", "Prawodawstwo międzynarodowe a prawa LGBT", z udziałem m.in. przedstawicieli rządu i organizacji pozarządowych.

Dzień przed paradą Fundacja Równości wręczy nagrody "Hiacynt", jedyne w Polsce nagrody środowiska LGBT przyznawane corocznie od 2007 r. za zasługi dla rzecz tolerancji, równouprawnienia i walki z dyskryminacją. Tegorocznymi laureatami zostali: w kategorii "osobowość" - Ryszard Giersz, który wytoczył sąsiadce proces sądowy za nazywanie go "pedałem", za "cywilną odwagę i pokazanie jak walczyć z dyskryminacją"; w kategorii "media" redaktor naczelna radia TOK FM Ewa Wanat za "dziennikarstwo otwarte, odważne, pełne otwartości na problemy społeczne". W kategorii "artysta" nagrodzono Agnieszkę Holland za "filmowy i artystyczny obraz świata pełnego codziennej różnorodności", w kategorii "polityk" Joannę Senyszyn za "zaangażowanie i różnorakie inicjatywy polityczne w obronie mniejszości i walkę z ciemnogrodem". W kategorii "biznes" nagrodę otrzymała firma Google "za zaangażowanie w różnorakie akcje społeczne dotyczące mniejszości i jednakowe traktowanie wszystkich grup swoich klientów".

Uroczystej gali wręczenia "Hiacyntów", która odbędzie się w Sali Kongresowej, towarzyszyć będzie koncert chórów gejowskich London Gay Men's Chorus oraz Stockholms Gaykoer.

Szczegółowy program festiwalu towarzyszącego EuroPride można znaleźć na stronie www.europride2010.eu.

Parada rozpocznie się w sobotę 17 lipca, o godz. 13 na Placu Bankowym, przejdzie ulicami Marszałkowską, Nowogrodzką, Alejami Ujazdowskimi, Aleją Szucha i znowu Marszałkowską, do Placu Konstytucji.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.