PARTNER PORTALU
  • BGK

Premierzy Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską

  • PAP/EM    28 marca 2017 - 17:08
Premierzy Grupy Wyszehradzkiej podpisali Deklarację Warszawską
Premier Beata Szydło brała udział w spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej (fot. KPRM)

Premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej podpisali podczas Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej Deklarację Warszawską.
• Poprzez Deklarację Warszawską premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej zobowiązali się do pomocy dla startupów, wsparcia konkurencyjności czy transformacji cyfrowej w krajach V4.

• Chodzi o wspieranie na poziomie regionalnymi i ogólnokrajowym programów, których celem jest rozwój umiejętności cyfrowych obywateli, niezależnie od poziomu wykształcenia.

Jak czytamy w Deklaracji Warszawskiej, sygnatariusze tego dokumentu, czyli premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej, zobowiązują się m.in. do zacieśniania współpracy dotyczącej badań, technologii, innowacji i transformacji cyfrowej krajów regionu, w szczególności poprzez wykorzystywanie funduszy unijnych. W dokumencie położono też nacisk na współpracę, której celem jest osiągnięcie przez region V4 przewagi konkurencyjnej w przygotowaniach do uruchamiania usług mobilnych nowej generacji (5G).

Podkreślono wagę startupów. Mają one otrzymać pomoc, w tym m.in. wsparcie kapitałowe, by mogły przekształcać się w konkurencyjne firmy. Zobowiązano się też "do podejmowania wspólnych wysiłków w celu promocji innowacyjnych startupów z krajów Grupy Wyszehradzkiej na arenie międzynarodowej".

"Innowacyjność powinna stać się symbolem naszego regionu. Innowacyjność powinna być znakiem naszym rozpoznawczym" - oceniła szefowa polskiego rządu Beata Szydło.

Jak przekonywała wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz, Deklaracja Warszawska "otwiera drogę do innowacji, do tego, aby region Europy Środkowej konkurował śmiało z najbardziej innowacyjnymi gospodarkami świata".

Sygnatariusze Deklaracji dostrzegają konieczność wspierania na poziomie regionalnymi i ogólnokrajowym programów, których celem jest rozwój umiejętności cyfrowych obywateli, niezależnie od poziomu wykształcenia.

W Warszawie od 27 marca do 28 marca 2017 r. odbywa się Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej "Central Eastern Europe Innovators Summit" z udziałem premierów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4). W jego trakcie zostaną zaprezentowane startupy z państw V4.

Głównym organizatorem Kongresu Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej jest Polski Fundusz Rozwoju.

Na Kongres zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele innowacyjnych firm z krajów V4, startupów i organizacji pozarządowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.