PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Białegostoku zachęca do udziału w miejskim święceniu pokarmów

  • PAP/KDS    30 marca 2018 - 11:02
Prezydent Białegostoku zachęca do udziału w miejskim święceniu pokarmów
(fot.shutterstock.com)

W sobotę (31.03) w centrum Białegostoku odbędzie się miejska uroczystość poświęcenia pokarmów na wielkanocne stoły. Do udziału zachęca Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta.
Miejskie święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to inicjatywa Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie Droga wsparta przez władze Białegostoku. W latach, gdy w tym samym czasie Wielkanoc obchodzą katolicy i prawosławni, uroczystość ma charakter ekumeniczny. 

W sobotnie południe przy ratuszu - siedzibie Muzeum Podlaskiego - żywność na stoły wielkanocne poświęci metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda. Będą to też kosze z produktami ufundowanymi przez miasto z myślą o organizowanych przez organizacje pozarządowe wielkanocnych śniadaniach dla ubogich.

- W święta nikt nie powinien pozostać samotny i w niedostatku. Ludzi dobrej woli w naszym mieście nie brakuje, przy ich pomocy postaramy się zadbać o najbardziej potrzebujących - podkreślił, cytowany w komunikacie magistratu, prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.

W latach, gdy Wielkanoc wypada w tym samym terminie co u katolików również w obrządkach wschodnich, uroczystość w Białymstoku ma charakter ekumeniczny, bo w mieście i regionie są duże skupiska prawosławnych. Żywność święcą wówczas hierarchowie obu wyznań. Tak było np. przed rokiem. W obu obrządkach data Wielkiej Nocy wyliczana jest jednak nieco inaczej i często Wielkanoc prawosławnych wypada po katolickiej. W tym roku - tydzień później.

W Białymstoku tradycyjnie odbędzie się też w sobotnie popołudnie święcenie pokarmów na stadionie miejskim. To inicjatywa klubu i kibiców piłkarskich miejscowej Jagiellonii, zapoczątkowana w 2010 roku. Z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko fanów piłki nożnej; w ubiegłym roku wzięło w nim udział ponad pół tysiąca osób. Tam święcenie odbywa się na trybunie Ultra, w czasie meczów zajmowanej przez najbardziej zagorzałych kibiców obecnego lidera piłkarskiej ekstraklasy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.