PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent Niemiec w Gdańsku: Jestem bardzo poruszony tą wystawą

  • PAP/JS    10 listopada 2016 - 19:21
Prezydent Niemiec w Gdańsku: Jestem bardzo poruszony tą wystawą
Prezydent Duda na spotkaniu z Joachimem Gauckiem (fot. Twitter)

• Prezydent Niemiec swoją wizytę w Gdańsku rozpoczął od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.
• Towarzyszyli mu przedstawiciele kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, m.in. sekretarz stanu Krzysztof Szczerski oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek województwa Mieczysław Struk oraz dyrektor ECS, Basil Kerski.
W czwartek (10 listopada) po południu prezydent Niemiec przebywał z kilkugodzinną wizytą w Gdańsku na zaproszenie Europejskiego Centrum Solidarności.

"Solidarność zmieniła Europę i świat; jej dziedzictwo jest dla nas przykładem i zobowiązaniem na przyszłość" - napisał na specjalnym karnecie prezydent Niemiec Joachim Gauck po wizycie w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku i po obejrzeniu wystawy stałej dedykowanej historii Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Karnet prezydenta Niemiec zawisł na specjalnej ścianie w Sali F wśród tysięcy innych karnetów podpisanych przez zwiedzających.

W swojej krótkiej wypowiedzi dla mediów po zakończeniu wizyty Joachim Gauck przyznał, że miał być w ECS podczas uroczystości jego otwarcia (w 2014 r. - red). "Niestety, wtedy nie było to możliwe, ale jestem tak samo poruszony teraz, jakbym był poruszony w dniu otwarcia" - powiedział. Jest przekonany, że nie tylko on sam i jego pokolenie będzie ECS traktować jako, jak powiedział, "ważne miejsce pamięci dodające odwagi, lecz także obecne i przyszłe pokolenia w Europie".

"Kiedy stoimy przed zdjęciami i eksponatami, to łączymy się emocjami i uczuciami z ludźmi, którzy walczyli heroicznie o tę wolność" - powiedział. "Jestem bardzo poruszony tą wystawą, w szczególności tym szerokim spojrzeniem na historię, oczywiście Polska odgrywała tu bardzo istotną rolę, ale każdy, kto zajmuje się polityką i historią, wie, że takie szerokie spojrzenie jest istotne" - tłumaczył.

"Mamy szczęście - kontynuował - że widzimy tutaj ludzi, którzy byli uciśnieni, którzy byli represjonowani i mieli potem możliwość kształtować wolny i otwarty kraj". "Widać postawę i odwagę najważniejszych aktorów tych wydarzeń i to pokazuje młodym ludziom, jak należy dostrzegać też aktualną sytuację; czasami jest niezbędna odwaga i czasami w demokracji są elementy, które nam się nie podobają i wtedy trzeba je nazwać, i zobaczyć, co można w tym zmienić" - tłumaczył dziennikarzom.

Prezydent Niemiec powiedział, że po wizycie w ECS zabierze ze sobą przesłanie, jak zachować postawę odwagi, jak zaangażować się na rzecz społeczeństwa i jak być gotowym na aktywność na rzecz społeczeństwa.

Joachim Gauck pogratulował wszystkim, którzy zaangażowali się w tworzenie ECS. "Znam w końcu kilka muzeów na świecie i muszę powiedzieć, że jestem bardzo zaskoczony tym budynkiem; jest to genialny projekt architektoniczny, wystawa jest świetnie zorganizowana, a opowieść, która jest tutaj prezentowana, dociera do serc, nie tylko do głów" - powiedział. Jego zdaniem, "Polacy i inni Europejczycy powinni się skupić na tym, co też mają w sercu i w głowie i to centrum bardzo dobrze łączy te elementy".

Prezydent Niemiec swoją wizytę w Gdańsku rozpoczął od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Towarzyszyli mu przedstawiciele kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, m.in. sekretarz stanu Krzysztof Szczerski oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek województwa Mieczysław Struk oraz dyrektor ECS, Basil Kerski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.