PARTNER PORTALU
 • BGK

Prezydent popiera rządowy program na rzecz rozwoju Śląska

 • PAP    13 lutego 2015 - 20:49
Prezydent popiera rządowy program na rzecz rozwoju Śląska

Prezydent Bronisław Komorowski wyraził poparcie dla rządowego programu na rzecz rozwoju Śląska. W piątek (13 lutego) po spotkaniu z samorządowcami w Katowicach poinformował, że w tej sprawie rozmawiał z premier Ewą Kopacz.
- Prezydent Bronisław Komorowski wyraził w piątek poparcie dla rządowego programu dla Śląska. Wysłuchał problemów samorządowców z regionu, związanych np. ze zwrotem podatku od wyrobisk. Przedstawił koncepcję zmiany prawa mającą prawdopodobnie ułatwiać łączenie gmin.

W piątek po południu Bronisław Komorowski spotkał się w gmachu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach z przedstawicielami samorządów woj. śląskiego, a potem także związków zawodowych.

Komorowski relacjonował na konferencji prasowej po obu spotkaniach, że rozmowa z samorządowcami koncentrowała się m.in. wokół kwestii poszerzenia "programu adresowanego dla Śląska" ponad zadania wynikające z Regionalnego Programu Operacyjnego i Kontraktu Terytorialnego dla tego regionu.

Samorządowcy natomiast mówili m.in., że prezydent chciał poznać problemy konkretnych miast oraz gmin; przedstawił też własne pomysły mogące służyć samorządom z regionu. Prezydenci i burmistrzowie podkreślali, że choć prezydent zadeklarował poparcie dla projektów związanych z opracowywanym tzw. programem dla Śląska, sprzeciwił się tzw. specustawom mogącym służyć tylko konkretnym miastom czy obszarom.

- Jestem po rozmowie z panią premier, że rząd dokona dodatkowego wysiłku na rzecz Śląska, szukając rozwiązań, a także środków na zasadzie decyzji centralnej wykraczającej poza kontrakt śląski. W związku z czym w marcu można się spodziewać prezentacji tego programu, który można by nazwać "kontrakt regionalny plus" - powiedział na konferencji prasowej Komorowski. "Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem zostanie zbudowany atrakcyjny i adekwatny do potrzeb i możliwości program adresowany do Śląska" - zaznaczył.

Jak wyjaśniał prezydent, choć "jest wielka szansa na zakończenie konfliktu" w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (podobnie jak porozumieniem został zakończony w styczniu konflikt w Kompanii Węglowej), pozostaje świadomość, "że porozumienia będą zawarte, a problemy pozostaną".

"Trzeba dzisiaj koncentrować się na działaniach, które pozwoliłyby na dokonanie istotnych zmian w sytuacji Śląska w następnych latach także w aspekcie szerszym niż problemy górnicze. () W związku z czym spotkanie z samorządowcami było poświęcone temu, jak można poszerzyć program adresowany do Śląska poza to, co jest zapisane w kontrakcie regionalnym" - wskazał Komorowski.

Jako jeden z przykładów takiego rozszerzenia prezydent podał zwiększenie możliwości specjalnych stref ekonomicznych. Zaznaczył też, że w rozmowie pojawił się temat "pewnej zmiany w zakresie ustroju samorządowego, który przyczyniłby się do lepszego gospodarowania środkami, lepszego wykorzystania realnych możliwości istniejących tu, na terenie Śląska".

"Pan prezydent chciał wysłuchać, co dzieje się na Śląsku w związku z dynamiczną sytuacją i generalnie z reindustrializacją regionu. To m.in. depopulacja czy brak możliwości pozyskiwania środków unijnych np. przez gminy górnicze, które borykają się teraz z problemem zwrotu podatku za tzw. wyrobiska górnicze. To teraz największy problem, bo niektórym gminom grozi bankructwo" - mówiła po spotkaniu z Komorowskim prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.×
KOMENTARZE (4)

 • Chełmianin N, 2015-03-13 14:07:05

  BRONKOBUS! Cielaczek wychowany possał Prezydenta paluszka małego, a dzieciaki powitały z napisem popieramy Komorowskiego. Jaśnie Pan Hrabia Pan Prezydent Polski nasz Tatuś udany, tam gdzie przyjedzie swoim bronkobusem jest czule witany. Mocni witają krzesłami, drudzy g...wizdami, zaś inni kwiatami, a to dzięki temu, że panujący z bogatym gnębi lud ustawami. Pan Prezydent z miłości do narodu nie widzi rzeczywistości i snuje bajki o praworządności, o sprawiedliwości i jedności i morał z tego jest taki, że Pan Hrabia lubi cielaki i dzieciaki, a mądrzy rodacy w tym roku niech powiedzą dość chłopaki!!!  rozwiń
 • EWA, 2015-03-13 12:55:25

  Do kiedy mózgownica załapie: no kiedy POpaprancy - kiedy? cala Polska przeorana przekopana przez tych przestepcow , a tak malo komentarzy jak ten? kiedy odpowiecie zlodzieje za krzywdy, ktore wyrzodziliscie Narodowi Polskiemu? to wszystko prawda i nie tylko w jednym przypadku - cala Polska sie g...otuje - moze wreszcie zakipi?  rozwiń
 • Miki, 2015-02-20 11:45:27

  Panie Prezydencie POLSKA to nie tylko Śląsk i Warszawa.