PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent w Zabrzu: Wyprowadziliście kardiologię na zachodnioeuropejski poziom

  • PAP/JS    7 czerwca 2017 - 18:19
Prezydent w Zabrzu: Wyprowadziliście kardiologię na zachodnioeuropejski poziom
Prezydent odwiedził Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu (fot. Krzysztof Sitkowski/KPRP)

W środę (7 czerwca) Andrzej Duda przebywa z wizytą w woj. śląskim. Najpierw odwiedził Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a następnie udał się do Gliwic, gdzie głównym punktem będzie spotkanie z mieszkańcami.
"Jestem państwu ogromnie wdzięczny za to, że wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom" - mówił prezydent Andrzej Duda w Zabrzu w dniu jubileuszu 30-lecia inwazyjnego modelu leczenia zawału serca.

Prezydent spotkał się z kardiologami w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które świętuje jubileusz 30-lecia inwazyjnego modelu leczenia zawału serca.

"Jestem tutaj, jako prezydent Rzeczypospolitej, żeby powiedzieć państwu dziękuję" - podkreślił Andrzej Duda. "Dziękuję w imieniu Rzeczypospolitej, dziękuję w imieniu naszych rodaków, bo ta wielka historia polskiej kardiologii ratującej życie (...) musi robić wrażenie" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że "to wielka historia państwa pracy, poświęcenia, ogromnego wysiłku intelektualnego". "Jestem za to państwu ogromnie wdzięczny, za to, że wyprowadziliście polską kardiologię na absolutnie zachodnioeuropejski poziom" - oświadczył prezydent. 

Wizytę w Gliwicach prezydent rozpoczął od upamiętnienia powstańców śląskich, składając wieniec przy ich zbiorowej mogile. Na gliwickim cmentarzu pochowanych jest ośmiu mieszkańców Szobiszowic (dzielnica Gliwic).

Januszkowice - m.in. obok Lichynia, Leśnicy, Zalesia oraz Łąk Kozielskich - były jednym z miejsc, gdzie w nocy z 20 na 21 maja 1921 r., czyli podczas III powstania śląskiego, doszło do najkrwawszych walk. I choć powstańcy w tamtej okolicy do 24 czerwca prowadzili kontrofensywę, nie udało im się ponownie zdobyć Góry Św. Anny ani odzyskać inicjatywy na froncie.

III powstanie śląskie było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do Niemiec. Mający to określić plebiscyt odbył się 20 marca 1921 roku. Głosowało ok. 97 proc. uprawnionych, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski opowiedziała się mniejszość - 40,3 proc. głosujących.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • poczekalnia, 2017-06-07 19:42:19

    Adrian zapomniał nart