PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent: Wieluń jest symbolem niemieckiego bestialstwa

  • PAP/AT    1 września 2017 - 08:53
Prezydent: Wieluń jest symbolem niemieckiego bestialstwa
Wieluń: Obchody 78. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Krzysztof Sitkowski)

Dziś taki atak jak ówczesne zbombardowanie Wielunia nazwalibyśmy atakiem terrorystycznym, bo zbombardowanie śpiącego miasta, to nie jest wojna, to jest barbarzyństwo i bandytyzm - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia (Łódzkie).
• Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia (Łódzkie).

• Największa wojna w dziejach świata, która pociągnęła za sobą najwięcej ludzkich istnień ma dwa wielkie symbole - oba w naszym kraju - zaznaczył.

• Wskazał, że pierwszy z nich to Westerplatte, a drugie to Wieluń.

• Wieluń nie jest symbolem bohaterstwa. Ono jest symbolem niemieckiego bestialstwa. Złamania konwencji międzynarodowych. Zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia zwykłych, śpiących ludzi - powiedział prezydent.

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania Wielunia (Łódzkie).

Poranne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 78 lat, rozpoczęły się przed godziną 4.40, o której to porze 1 września 1939 r. nastąpił atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych, na który spadły pierwsze ładunki. W nalocie zginęły 32 osoby - pacjenci i personel szpitala.

Polegli w nalocie mieszkańcy Wielunia uważani są za pierwsze polskie ofiary II wojny światowej.

Prezydent w rocznicę tamtych wydarzeń podkreślił, że "największa wojna w dziejach świata, która pociągnęła za sobą najwięcej ludzkich istnień ma dwa wielkie symbole - oba w naszym kraju". Wskazał, że pierwszy z nich to Westerplatte - miejsce, gdzie rozpoczęły się pierwsze walki II wojny światowej i jest ono symbolem bohaterstwa polskiego żołnierza i było sygnałem dodającym siły oraz mobilizacji do obrony Rzeczypospolitej, a drugie to Wieluń.

Czytaj też: Afera na Westerplatte: Wojsko nie pozwoliło odczytać Apelu Pamięci

"Ale ono (Wieluń) nie jest symbolem bohaterstwa. Ono jest symbolem bestialstwa, niemieckiego bestialstwa. Złamania konwencji międzynarodowych. Zaatakowania w zdradziecki sposób, bez żadnego ostrzeżenia, bez żadnego uprzedzenia zwykłych, śpiących ludzi. Bombardowania szpitala, zniszczenia obiektów kultu" - powiedział Andrzej Duda.

Jak ocenił, dziś taki atak jak ówczesne zbombardowanie Wielunia "nazwalibyśmy atakiem terrorystycznym", bo - jak mówił - "zbombardowanie śpiącego miasta, to nie jest wojna, to jest barbarzyństwo i bandytyzm". "Atak na Wieluń stał się straszliwym symbolem tamtej wojny i metod, jakie stosowali Niemcy" - podkreślił prezydent.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że niemieckie bomby spadły na śpiące miasto, w którym nie było jednostek i obiektów wojskowych i które było pozbawione obrony.

Czytaj też: Premier na Westerplatte: Polska była ofiarą, ale też bohaterem II wojny światowej×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.