PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent z widokiem

  • PAP    23 maja 2014 - 15:48
Prezydent z widokiem

Zabytkowy szyb górniczy z tarasem widokowym na wysokości 34 m zostanie otwarty w sobotę w Chorzowie. Zwiedzający będą musieli pokonać ponad 200 schodów - informuje Urząd Miasta w Chorzowie.
Szyb górniczy "Prezydent" jest pozostałością po nieczynnej od 21 lat kopalni. "Dotychczas szyb można było oglądać jedynie z dołu. Dzięki temu, że na wybudowanie schodów i tarasu widokowego otrzymaliśmy ponad 630 tys. zł z unijnej dotacji, pozwoliło nam to przeobrazić szyb w atrakcję turystyczną" - powiedział rzecznik prasowy chorzowskiego Urzędu Miasta Krzysztof Karaś. Montaż tarasu i schodów trwał kilka miesięcy.

Zabytkowy szyb ma 42 m wysokości, taras widokowy znajduje się (na wys. 34 m) pod kołami wyciągowymi wieży, które służyły do podnoszenia m.in. windy z górnikami.

Na taras prowadzi 201 schodów. Może się na nim pomieścić 20 osób.

Wieża wyciągowa wybudowana została w 1933 roku. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki "Skarboferm". Początkowo szyb nazywał się "Wielki Jacek". W 1937 roku na cześć prezydenta RP Ignacego Mościckiego, związanego w tamtych latach z Chorzowem, zmieniono nazwę na "Prezydent", a całej kopalni na "Prezydent Mościcki".

W latach międzywojennych, żelbetowa wieża wyposażona w dwa koła linowe o średnicy 5,5 m była jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji w Europie.


Kopalnię, funkcjonującą wówczas jako "Polska" zamknięto w 1993 roku. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano. Pozostały m.in. budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów i kopalnianej straży pożarnej. W 2009 roku wieżę wyremontowano, a cały poprzemysłowy teren zrewitalizowano. W 2010 roku wieża wyciągowa szybu "Prezydent" wraz z kompleksem zabudowań "Sztygarka" znalazły się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Szyb "Prezydent" znajduje się w rejestrze zabytków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.