PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent zainaugurował w Stróżach obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

  • PAP/AH    9 grudnia 2017 - 15:42
Prezydent zainaugurował w Stróżach obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości
Prezydent Andrzej Duda na obchodach 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Stróży. Fot. KPRP

Stróża ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny; powstała tu Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej, której komendantem był późniejszy marszałek Józef Piłsudski - mówił w sobotę podczas inauguracji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości we wsi Stróża prezydent Andrzej Duda.
• Prezydent zainaugurował w Stróży (pow. limanowski, woj. małopolskie) Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości, organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej.

• Towarzyszyli mu prezes IPN Jarosław Szarek i minister edukacji Anna Zalewska.

• Zainaugurowano również projekt "Akademia Niepodległości", który potrwa do połowy 2021 roku i zakończy się wręczeniem dyplomów ukończenia całego cyklu.

Przed uroczystością prezydent złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą powstanie w 1913 r. w Stróży pierwszej na ziemiach polskich Oficerskiej Szkoły Strzeleckiej. Szkoła stanowiła zaplecze kadrowe dla przyszłych Legionów Polskich, a jednym z jej inicjatorów i wykładowców był Józef Piłsudski. Tablicę upamiętniającą czyn strzelecki na ścianie gmachu Szkoły Oficerskiej odsłonięto w 1933 roku. Po zniszczeniu w okresie PRL-u tablica wróciła na ścianę w 1989 r. W budynku obecnie mieści się Szkoła Podstawowa im. Stanisława Wyspiańskiego w Stróży.

Wraz z prezesem IPN Jarosławem Szarkiem i minister edukacji Anną Zalewską prezydent odsłonił też pamiątkową fotografię, upamiętniającą rocznicę powstania szkoły. Zainaugurował również ogólnopolski program edukacyjny "Akademia Niepodległości", którego celem jest upowszechnianie wiedzy historycznej oraz promowanie postaw obywatelskich opartych na patriotyzmie.

Jak mówił prezydent, Stróża ma dla stulecia odzyskania niepodległości wymiar szczególny. "Bo to tutaj, w tej wiosce, w tym budynku przed którym stoimy, powstała w 1913 roku, a więc 5 lat przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę, jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej, Oficerska Szkoła Strzelecka Związku Walki Czynnej" - wyjaśnił.

"Szkoła, której komendantem był późniejszy marszałek Józef Piłsudski, szkoła, której dowódcą był Kazimierz Sosnkowski. To jest rzeczywiście absolutnie szczególne miejsce, bo można powiedzieć, że jesteśmy przed budynkiem, który był kolebką odzyskania niepodległości, to tutaj uczyli się ci, którzy później stanowili korpus oficerski Pierwszej Kompanii Kadrowej, stanowili elitę polskiej armii broniącej nas przed bolszewicką nawałą, elitę II Rzeczypospolitej" - powiedział prezydent.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z faktu, że obchody 100-lecia odzyskania niepodległości odbywają się "nie tylko w wielkich miastach (…), ale także we wszystkich polskich miastach, miasteczkach, wioskach - wszędzie tam, gdzie jesteśmy w stanie to upamiętnić". Jak wskazał, "są miejsca, gdzie ta pamięć ma szczególny wyraz dla tamtego dzieła odrodzenia, z uwagi na swój historyczny kontekst".

- Dziękuję, że jesteście tutaj, że pamiętacie i chciałem powiedzieć, że chociaż ci oficerowie II RP już nie żyją, chociaż nie byli stąd, (…) to wy także macie tu na miejscu swoich bohaterów niepodległości - a tymi bohaterami są ci, którzy przechowali pamięć o tamtych wydarzeniach - powiedział Andrzej Duda. Jako przykład podał mieszkańców Stróży, którzy ocalili i przechowali tablicę z 1933 r., usuniętą w czasach komunizmu. "Pamiętajcie o nich" - zaapelował.

Prezydent powiedział również, że inaugurowany w Stróży program "Akademia Niepodległości" "będzie takim poszukiwaniem przez młodzież śladów swojej historii, tego stulecia odzyskania niepodległości". Dzięki temu programowi, dzięki wsparciu ministerstwa i badaniom IPN bardzo wielu bohaterów tego stulecia niepodległości zostanie przypomnianych, stanie się powodem do dumy - dla nas, dla społeczności lokalnych. Będzie odzyskaniem pamięci, tak przecież dla nas bardzo ważnym" - podkreślił prezydent Duda. Jak poinformował, program obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości jest obliczony na kilka lat.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.