PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydent zainauguruje "Majówkę z Polską"

  • PAP    26 kwietnia 2013 - 19:56
Prezydent zainauguruje "Majówkę z Polską"

Prezydent Bronisław Komorowski przyjechał w piątek po południu do Ciechanowca (Podlaskie). Wraz z uczniami miejscowego gimnazjum i zaproszonymi gośćmi będzie przygotowywał symboliczne biało-czerwone kokardy. Ma być to inauguracja akcji "Majówka z Polską".
ZAKTUALIZOWANA: -Spotkanie w ciechanowieckim gimnazjum im. Papieża Jana Pawła II, to kontynuacja akcji zapoczątkowanej w 2010 roku. W jej ramach prezydent Komorowski promuje radosne obchody świąt narodowych w maju i listopadzie; zachęca też Polaków do wspólnego przygotowywania i noszenia symbolicznych kokard w barwach narodowych.

Komorowski zwracając się do uczniów mówił, że cieszy się, iż może razem z nimi, już kolejny raz przygotowywać "piękny znak naszej wspólnoty narodowej, jakim są kokardy narodowe, czasami nazywane kotylionami".

"Różne są nazwy, ale chodzi o to samo: żeby podkreślić, że nas te barwy biało-czerwone łączą" - zaznaczył prezydent. Dodał, że jednocześnie pamiętamy o "czasami bardzo trudnej, czasami bardzo pięknej przeszłości i historii".

Zauważył, że barwy narodowe są związane ze Świętem Konstytucji 3 Maja. Dziękował samorządowcom różnych opcji politycznych, że także uczestniczą w akcji. "Są bardzo różne sympatie i antypatie polityczne (...). Są takie momenty, takie chwile, kiedy warto podkreślić, że te wszystkie różnice zostawiamy na boku i w sprawach tradycji narodowej jesteśmy razem" - dodał Bronisław Komorowski.

W spotkaniu w gimnazjum w Ciechanowcu wzięli też udział artyści, tancerze, aktorzy i sportowcy. Tancerz i choreograf Michał Piróg powiedział PAP, że wydaje mu się, iż w Polakach jest "niechęć do polskości". "I trzeba to zmienić wśród młodych ludzi" - ocenił.

"Zazdroszczę ludziom na zachodzie, że są dumni, iż pochodzą z danego kraju. Dumni ze swojej historii, dumni z ludzi, którzy przyczynili się tej historii. Trzeba wiedzieć i być dumnym z tego, kim się jest" - powiedział Piróg.

Dyrektor gimnazjum Elżbieta Trzeszczkowska powiedziała PAP, że akcja to dla szkoły wielkie wyróżnienie, bo Ciechanowiec to małe miasteczko, a do gimnazjum uczęszcza zaledwie 200 uczniów. Mówiła, że szkoła ma swoje tradycje, które stara się pielęgnować. Dodała, że zobowiązuje też do tego patron Jan Paweł II, który był wielkim patriotą.

Po wizycie w Ciechanowcu, prezydent udał się do Białegostoku, gdzie weźmie udział w obchodach 500-lecia województwa podlaskiego. Głównym punktem tych obchodów będzie wielka parada. Według zapowiedzi organizatorów ma wziąć w niej udział ok. 2,5 tys. osób: samorządowcy z wielu gmin województwa, zespoły ludowe czy grupy rekonstrukcyjne.

Paradę zakończy koncert, którego gościem ma być prezydent Bronisław Komorowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.