PARTNER PORTALU
  • BGK

PRL wraca do Radomia. Spokojnie to tylko wystawa

  • Radomnews.pl    11 czerwca 2016 - 14:55
PRL wraca do Radomia. Spokojnie to tylko wystawa
Ekspozycję będzie można oglądać do października (fot.UM Radom)

W Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu otwarto wystawę „Radom w PRL-u”. Została ona przygotowana we współpracy z Archiwum Państwowym z okazji 40. rocznicy Czerwca 76.
- Ta wystawa to bardzo ważny element naszych obchodów. Pokazuje bowiem przyczyny buntu robotników, przebieg protestu oraz jego skutek, jakim było powstanie wielkiego ruchu Solidarności. Jesteśmy dumni z tego, że europejska droga do wolności zaczęła się w Radomiu, dlatego dziękuję za przygotowanie wystawy - powiedział podczas wernisażu prezydent Radosław Witkowski.

Ekspozycja jest podzielona na dwie części. Pierwsza dotyczy okresu od 1945 do 1976 roku. Lata powojenne przypominają m.in. odezwy nawołujące do normalizacji życia. Można zobaczyć wyroby produkowane przez radomskie przedsiębiorstwa, w tym broń, maszyny do pisania i szycia z Zakładów Metalowych, aparaty telefoniczne z RWT, czy buty z Radoskóru. Na wystawie są też zdjęcia pokazujące Radom sprzed kilkudziesięciu lat oraz specjalnie zaaranżowany, typowy dla tamtego okresu pokój z nieodłączną meblościanką i czarno-białym telewizorem. Są też dawne banknoty, kartki żywnościowe oraz typowy element miejskiego krajobrazu - uliczny saturator.

Druga część wystawy pokazuje radomską drogę do wolności. Są m.in. zdjęcia z samych wydarzeń 25 czerwca oraz ze słynnego wiecu na stadionie Radomiaka, gdzie potępiono uczestników protestu. Można zobaczyć dwie płyty zdjęte z ówczesnego gmachu KW PZPR, a także sztandar partii. Wystawa pokazuje także najważniejsze wydarzenia ostatniej dekady przed 1989 rokiem: czasy rodzącej się Solidarności, stan wojenny, obrady Okrągłego Stołu i wybory 4 czerwca 1989 roku.

Ekspozycję będzie można oglądać do października.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.