PARTNER PORTALU
  • BGK

Prof. Wojtyła: Program dla Śląska przykładem dialogu na rzecz rozwoju

  • aw/PAP    28 lipca 2017 - 20:40
Prof. Wojtyła: Program dla Śląska przykładem dialogu na rzecz rozwoju
Prof. Jan Wojtyła (fot.youtube)

Projekt Programu dla Śląska jest dobrym przykładem dialogu między regionem a centralą na rzecz kreowania rozsądnej polityki rozwoju - ocenił ekonomista i prawnik, przewodniczący Społecznej Rady Gospodarczej przy wojewodzie śląskim, prof. Jan Wojtyła.
Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło w Katowicach konsultacje projektu Programu dla Śląska - jednego ze 185 strategicznych projektów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) i jednego z dwóch dedykowanych regionom (obok Polski Wschodniej). Celem Programu ma być m.in. wzmocnienie gospodarcze tego województwa.

Czytaj też: Marszałek Saługa: W Programie dla Śląska brakuje konkretów

Prof. Wojtyła - który jest jednym z członków zespołu problemowego WRDS ds. Porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego i uczestniczył w piątkowej prezentacji projektu Programu dla Śląska - ocenił, że przygotowując go Ministerstwo Rozwoju było trochę w trudnej sytuacji - "wynikającej z bogactwa projekcji".

Ekspert wskazał przy tym na "moc" wcześniejszej propozycji WRDS, która wynikała z jej zaaprobowania przez wicepremiera Morawieckiego.

"W tej chwili Ministerstwo Rozwoju przygotowało scalony program dla woj. śląskiego. Nie wnikając w szczegóły, kto, w jakim zakresie się do tego przyczynił, jeśli były dobre pomysły, zostały wybrane - i to ma swoją wartość samą w sobie" - ocenił. "Ważne jest zrozumienie, że nie będzie rozwoju gospodarczego Polski bez silnego rozwoju Śląska - tu byliśmy zgodni" - wskazał.

Jak zaznaczył, projekt ma charakter kompleksowy, dotyka kluczowych dziedzin życia społecznego i gospodarczego na Śląsku i zawiera konkretne uporządkowane projekty - z poziomem finansowania. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Program otworzy dopiero pewien proces.

"Programy i strategie na długie lata już przerabialiśmy. Zmieniają się okoliczności, preferencje, więc to musi być dokument elastyczny - i on spełnia te warunki. Oczywiście on będzie wymagał także pewnego przybliżenia do konkretu" - zastrzegł prof. Wojtyła.

"Natomiast zaletą tego dokumentu jest integralność i spójność ze scenariuszami rządowymi. Z tego punktu widzenia jest to dobry krok naprzód" - ocenił, dodając, że projekt Programu, czy już sam Program będzie można w przyszłości rozbudować. "To jest proces; myślę, że zaczynamy bardzo ważny etap rozwoju dla Śląska" - powiedział przewodniczący rady gospodarczej przy wojewodzie.

Za ważne w projekcie uznał postawienie na przemysł innowacyjny. Jego zdaniem będzie to istotny element restrukturyzacji gospodarczej regionu w dłuższej perspektywie - powiązany z wykazanym także w diagnozie projektu potencjałem kadrowym i intelektualnym.

"To trzeba wykorzystać" - zaznaczył prof. Wojtyła wskazując, że projekt "idzie w kierunku doinwestowania rozwoju przestrzeni intelektualnej". "To także zahamowanie odpływu ludzi ze Śląska, żeby tu pozostawali i stworzenie im warunków, aby swoje interesy życiowe wiązali ze Śląskiem i korzystali z całej śląskiej tradycji i tych wartości, które dla tej ziemi mają ogromne znaczenie - także dla Polski" - stwierdził.

"Myślę, że ten dokument jest dobrym przykładem dialogu między regionem a centralą w kreowaniu rozsądnej polityki społeczno-gospodarczego rozwoju - stąd oceniam go bardzo korzystnie. Oczywiście może być szereg sporów, czy czegoś brakuje, czy czegoś nie należało dodać - to zawsze ma pewne cechy koncertu życzeń. Ale, na co zresztą pan minister zwracał uwagę, to jest dokument, który zaczyna proces dobrego rozwoju na Śląsku - i mam nadzieję, że to się stanie" - podsumował prof. Wojtyła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.