PARTNER PORTALU
  • BGK

Prognoza pogody na 8 i 9 lipca. To nie koniec burz i nawałnic

  • AW/PAP    8 lipca 2015 - 12:14
Prognoza pogody na 8 i 9 lipca. To nie koniec burz i nawałnic

IMiGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, jeśli chodzi o burze i towarzyszące im silne wichury (fot.fotolia)

Burze, opady deszczu i gradu oraz towarzyszące im silne wichury dochodzące do 75 km na godzinę - zapowiada Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej , a straż pożarna apeluje o ostrożność.
Wczoraj, w nocy i nad ranem prze kraj przeszły burze i nawałnice.

"To letnie burze, jakich należy się spodziewać o tej porze roku. Tego typu zjawiska nie są niczym nadzwyczajnym - były, są i będą, szczególnie po dużych upałach, po których zawsze następuje załamanie pogody, dlatego trzeba być na nie przygotowanym" - podkreśla zecznik PSP Paweł Frątczak

Strażacy przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas nawałnic i burz. Gdy usłyszymy komunikat o nadchodzącym załamaniu pogody, usuńmy donice z parapetów i balkonów. Trzeba wystrzegać się parkowania pod drzewami i liniami energetycznymi. Jeśli wychodzimy z domu, pozamykajmy okna i drzwi. Jeśli burza zacznie się, gdy będziemy w drodze, nie chowajmy się pod drzewami, wiatami czy słupami energetycznymi, tylko w budynku. Lepiej nie obserwować tego typu zjawisk z balkonu i odsunąć się od szyby. Jeśli jedziemy autem, zatrzymajmy się na poboczu, lub lepiej na parkingu, i przeczekajmy. Jeśli burza zastanie nas nad wodą lub na wodzie, należy jak najszybciej wyjść na brzeg.

Jaka pogoda czeka nas w kolejnych godzinach?

Na dzisiaj (8 lipca) IMiGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia, jeśli chodzi o burze i towarzyszące im silne wichury dochodzące do 75 km na godzinę, opady deszczu oraz gradu dla województwa lubelskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i podlaskiego, a także ostrzeżenie drugiego, wyższego stopnia dla woj. podkarpackiego.

Jak podaje IMiGW, w nocy z środy na czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, a w regionach południowo-wschodnich początkowo również burze. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 30 mm.

Temperatura minimalna od 13 st.C do 16 st.C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz i nad morzem porywy wiatru do 75 km/h.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, możliwe burze. Temperatura maksymalna od 18 st.C, 20 st.C na zachodzie i północy do 24 st.C na południowym wschodzie. Na wybrzeżu od 16 st.C do 18 st.C. Wiatr umiarkowany, miejscami dość silny, porywisty. Na północy wiatr w porywach do 70 km/h. Na wschodnim wybrzeżu wiatr dość silny i silny w porywach do 90 km/h.

Straż pożarna apeluje o ostrożność. "Pozdejmujmy z parapetów i balkonów lekkie przedmioty, które - porwane przez wiatr - mogą wyrządzić komuś krzywdę. Apelujemy o ostrożność podczas podróży, zwracajmy uwagę na gałęzie, gdyż podczas ostrego hamowania może dojść do wypadku" - mówi rzecznik małopolskiej państwowej straży pożarnej Sebastian Woźniak.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.