PARTNER PORTALU
  • BGK

Program dla bezdomnych kotów w Swarzędzu

  • 24swarzedz.pl (Joanna Gryczyńska)    9 grudnia 2011 - 08:35
Program dla bezdomnych kotów w Swarzędzu

Trwa program zapobiegania bezdomności zwierząt w Swarzędzu. Projekt obejmuje działania na rzecz przeciwdziałania niekontrolowanego rozrodu wśród kotów.
Bezdomne koty i kotki z terenu gminy Swarzędz są poddawane sterylizacji i kastracji w lecznicy lekarza weterynarii Sławomira Nabiałka przy ulicy Kaczorowskiego 2 w Nowej Wsi.

Wykonywanie tego typu zabiegów wśród bezdomnych kotów jest niezbędne. Koty wolnożyjące są wprawdzie uważane za swoisty element ekosystemu, pozwalający na regulowanie liczebności takich zwierząt jak myszy, szczury i inne szkodniki, jednak brak pokarmu i schronienia dla coraz większej ilości kotów doprowadza często do cierpienia tych zwierząt. A zwiększająca się liczba bezdomnych osobników nie wynika jedynie z faktu porzucania ich przez właścicieli. Główną przyczyną jest niekontrolowany rozród bezdomnych zwierząt. W zbliżającym się okresie zimowym wiele kotów zamarza lub umiera z głodu bez pożywienia i wody.

Są osoby, które decydują się na opiekę nad bezdomnymi kotami, przynosząc im na przykład w stałe miejsca jedzenie i organizując prowizoryczne schronienia. Zwierzętom tym można pomóc również w inny sposób, poprzez kontrolę ich rozrodu. Osoby, które chciałyby się podjąć tego zadania i stać się chwilowym opiekunem zwierzęcia mogą zgłosić się do Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu.

Tam będzie można wypełnić wniosek oraz deklarację, w której trzeba podać swoje dane osobowe i podpisać zobowiązanie do doprowadzenia zwierzęcia do lecznicy. Dzięki temu można otrzymać skierowanie do weterynarza, gdzie zwierzę zostanie poddane niezbędnemu zabiegowi kastracji lub sterylizacji. Po rekonwalescencji, która zazwyczaj trwa krótko opiekun może wypuścić kota w miejscu jego pochwycenia.

Należy jednak zachować ostrożność, gdyż koty żyjące na wolności często są zdziczałe i nieprzyzwyczajone do dotyku, mogą być agresywne. Możliwe jest również przygarnięcie takiego kota na stałe, należy jednak pamiętać o tym, że przystosowanie go do życia w warunkach domowych może być niemożliwe.

Akcja obejmuje również w uzasadnionych przypadkach usypianie ślepych miotów bezdomnych kotek lub kotów. Całość akcji finansowana jest z budżetu miasta i gminy Swarzędz. Szczegółowe informacje można uzyskać w Referacie Rolnictwa, Melioracji i Ochrony Środowiska UMiG, pokój 115, pod numerem telefonu: 61-65-12-403.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Homo Sapiens, 2011-12-09 18:33:47

    Kot to ma życie, a nie jak my.
  • Kaki, 2011-12-09 14:15:21

    takie biedne i pokrzywdzone te kotki...