PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekt szlaku Mazury - Kanał Augustowski

  • PAP    21 kwietnia 2011 - 21:33

Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego podpisał w czwartek umowę partnerską z samorządami lokalnymi na opracowanie rewitalizacji drogi wodnej, która ma połączyć Krainę Tysiąca Jezior z Kanałem Augustowskim.
Według marszałka Jacka Protasa, opracowanie koncepcji rewitalizacji szlaku wodnego między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi a Kanałem Augustowskim pozwoli ocenić, jak planowana inwestycja będzie wpływać na środowisko przyrodnicze i aktywizację turystyczną regionu.

Koszt opracowania dokumentu szacowany jest na 1,2 mln zł, z czego 90 proc. to środki unijne z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. W przedsięwzięciu biorą udział samorządy różnych szczebli z województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego: powiaty: ełcki, grajewski, giżycki, piski; miasto Giżycko oraz gminy: Giżycko, Ełk, Orzysz, Kalinowo, Miłki, Rajgród i Płaska.

Gdyby projekt został zrealizowany, to żeglarze po 2020 r. mogliby popłynąć z Mazur aż do Niemna na Litwie. Nowy szlak miałby ok. 130 km długości. Wymaga jednak wykopania ponad 30 km kanałów i budowy śluz. Blisko 50 km drogi wodnej będzie wiodło przez jeziora. Pozostała część to już istniejące rzeki i kanały, które najprawdopodobniej trzeba będzie pogłębić i poszerzyć.

Według wstępnych założeń szlak mógłby prowadzić przez jezioro Tyrkło do Pojezierza Ełckiego, jezior Selment i Rajgrodzkiego oraz do Kanału Augustowskiego, a stamtąd na Niemen. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • przyjaciel przyrody, 2011-04-21 23:45:04

    Wyobrażnia mnie też działa!Mrzonki i nic więcej.A jak pomyślę teraz o rzeczywistości to schodzę na ziemię.Czyja właściwie jest ta kraina tysiąca jezior?