PARTNER PORTALU
  • BGK

Prymas-senior honorowym obywatelem regionu

  • PAP    7 czerwca 2010 - 18:28

Pierwszy tytuł honorowego obywatela województwa kujawsko-pomorskiego otrzymał w poniedziałek (7 czerwca) kardynał Józef Glemp. Prymas-senior odebrał wyróżnienie podczas uroczystej sesji sejmiku z okazji święta województwa.
Kardynał Glemp, prymas Polski przez 28 lat, jest pierwszym w historii regionu kujawsko-pomorskiego jego honorowym obywatelem. Tytuł został mu przyznany przez radnych "w uznaniu zasług związanych z pełnieniem posługi najwyższego hierarchy polskiego Kościoła katolickiego w trudnych czasach PRL-u, a potem w latach transformacji ustrojowej".

- Czynił to w sposób najbardziej godny. Nie byłoby takiej Polski, gdyby nie zasługi księdza prymasa. Możemy być dumni, że jest ksiądz prymas naszym krajanem z Inowrocławia - podkreślił w poniedziałek marszałek Piotr Całbecki.

Po sesji, w której uczestniczyli także przedstawiciele duchowieństwa i parlamentarzyści oraz reprezentanci wszystkich szczebli samorządowej administracji Kujaw i Pomorza, w toruńskiej katedrze świętych Janów odbyła się msza w intencji województwa.

- Mam żywe kontakty z Inowrocławiem, miejscem mojego urodzenia i zdobywania wiedzy aż do matury, podobnie z Kościołem i parafią, gdzie kształtowała się moja religijność. Dziś mówi się o regionach, jako o 'małych ojczyznach'; pragnąłbym, aby Kujawy i inne ziemie wchodzące w skład województwa kujawsko-pomorskiego rozwijały własne obyczaje, oparte na bogatej przeszłości - podkreślił kard. Glemp podczas poniedziałkowych uroczystości.

Podczas poniedziałkowej sesji sejmiku w Toruniu wręczono także inne, przyznawane po raz pierwszy, regionalne wyróżnienie - Nagrodę Województwa Kujawsko-Pomorskiego Stella Copernicana Cuiaviae et Pomeraniae. Otrzymał ją Uniwersytet Mikołaja Kopernika "za całokształt działań na polu akademickim, dydaktycznym i naukowym, w 65. rocznicę utworzenia uczelni".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.