PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa Cytadeli nagrodzona w konkursie "Modernizacja Roku 2015"

  • PAP/JS    28 grudnia 2016 - 17:50
Przebudowa Cytadeli nagrodzona w konkursie "Modernizacja Roku 2015"
Brama Cytadeli Wrszawskiej (fot. K.Belczyński, flickr.com, licencja: CC BY-SA 2.0)

• Przebudowa Cytadeli Warszawskiej na Muzeum Katyńskie wygrała konkurs "Modernizacja Roku 2015" w kategorii "Obiekty zabytkowe".
• Budynek przy ulicy Sierakowskiego 3 zajął pierwsze miejsce w kategorii "Nowe obiekty przestrzeni urbanistycznej".
Do udziału w XX edycji konkursu "Modernizacja Roku" zgłoszono ponad 700 obiektów. Spośród 80 projektów zakwalifikowanych do etapu finałowego znalazło się 12 z Mazowsza. W towarzyszącym konkursowi plebiscycie internetowym wzięło udział ponad 60 tysięcy użytkowników Facebooka - podali organizatorzy.

"W czasach, gdy bardziej opłaca się burzyć stare budynki i stawiać na ich miejscu nowe, głównym celem modernizacji jest zachowanie pamięci miejsca dla przyszłych pokoleń" - powiedział podczas ceremonii nagrodzenia laureatów i finalistów "Modernizacji Roku 2015" komisarz konkursu Roman Pikuła. Jako przykład takiego podejścia do rewitalizacji wymienił odbudowę Starego Miasta w Warszawie.

"Województwo Mazowieckie od dwóch lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingach spójności Eurostatu. Wyniki konkursu +Modernizacja Roku 2015+ pokazują, że na tytuł najdynamiczniej rozwijającego się regionu Europy dla Mazowsza pracuje prawie 700 tysięcy działających tu firm" - podkreślił marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Tytuł "Modernizacji Roku 2015" w kategorii "obiekty edukacyjne" oraz nagrodę w konkursie internetowym zdobyła przebudowa i rozbudowa zabytkowego budynku szkoły podstawowej nr 1 w Grodzisku Mazowieckim (projektant - A1 Pracownia Architektury. Włodzimierz Kwieciński z Warszawy, wykonawca - Korporacja Budowlana "Darco" z Radomia).

W kategorii "Obiekty zabytkowe" wygrała przebudowa i remont Cytadeli Warszawskiej na Muzeum Katyńskie (projektant - BBGK Architekci z Warszawy, wykonawca - PBP Południe SA Warszawa). Pierwsze miejsce w kategorii "Nowe obiekty przestrzeni urbanistycznej" zajął budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Sierakowskiego 3 w Warszawie, zaprojektowany na zlecenie dewelopera Port Praski przez Unibep SA z Bielska Podlaskiego na podstawie projektu firmy APA Wojciechowski sp. z oo. z Warszawy.

Trzy wyróżnione projekty zostały zrealizowane w Błoniu. Komunalny budynek mieszkalny wielorodzinny przy ulicy Sochaczewskiej 2 dotarł do finału kategorii "Obiekty mieszkalne", rozbudowa i przebudowa budynku przedszkola na dom dzienny "Senior Wigor" - "Zdrowie i opieka społeczna", a zagospodarowanie zielenią i elementami małej architektury Parku Włoskiego - "Tereny zielone". Dom "Senior Wigor" w Błoniu otrzymał również nagrodę czasopisma "Rom-Dom"

W kategoriach "Zdrowie i opieka społeczna" i "Tereny zielone" jury doceniło również obiekty z gminy Wiązowna. Były to: adaptacja części budynku w Woli Karczewskiej na dom "Senior Wigor" oraz galeria plenerowa przy Urzędzie Gminy. Rewitalizacja skweru im. generała Grota-Roweckiego w Wiązownie dotarła do finału w kategorii "Rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych".

W kategorii "Obiekty kultury" status finalisty uzyskała adaptacja pałacu biskupiego w Górze Kalwarii na bibliotekę publiczną. Wyróżnienie w kategorii "Obiekty edukacji" oraz nagrodę dwutygodnika budowalnego "Profile" zdobyła rewitalizacja należącego do Uniwersytetu Warszawskiego Pałacu Czetwertyńskich-Uruskich przy ulicy Krakowskie Przedmieście.

Wyróżnienie w kategorii "Nowe obiekty w przestrzeni urbanistycznej" otrzymała modernizacja Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.