Przebudowa częstochowskiego teatru dopiero w 2016 r.

Najwcześniej w 2016 roku rozpocznie się przebudowa Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie - poinformował w piątek Urząd Miasta. Będzie ona obejmowała m.in. poprawę funkcjonalności scen oraz przystosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przebudowa częstochowskiego teatru dopiero w 2016 r.

Firma architektoniczna, która wygrała rozstrzygnięty prawie cztery miesiące temu przetarg, prowadzi prace nad koncepcją architektoniczno-budowlaną oraz dokumentacją projektową i kosztorysową dla przebudowy i remontu tego obiektu. W piątek odbyło się spotkanie, w ramach którego - jak poinformował PAP dyrektor teatru Robert Dorosławski - omawiano wstępnie różne warianty modernizacji.

"Było to spotkanie robocze podczas którego rozmawialiśmy o sprawach technicznych oraz wstępnych wariantach przebudowy. Dzieliliśmy się swoimi wątpliwościami i uwagami. Wiadomo jednak, że modernizacja, poza zmianami w estetyce budynku, będzie koncentrowała się wokół trzech głównych spraw - poprawy funkcjonalności dwóch scen, dostosowania obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz kwestii związanych z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi" - powiedział PAP Dorosławski.

Teatr jest kompleksem składającym się z trzech budynków. Planowany zakres prac przewiduje np. wymianę zużytej i przestarzałej infrastruktury scenicznej (budowę scen obrotowych, montaż nowych urządzeń technologicznych i oświetlenia), udostępnienie obiektu osobom niepełnosprawnym poprzez budowę podjazdów, dźwigów, a także poprawę estetyki całego obiektu z uwzględnieniem zabytkowego charakteru głównego budynku, w którym znajdują się sale widowiskowe.

Planowana jest też kompletna przebudowa wszystkich pomieszczeń teatru - widowni sal teatralnych, w tym scen dużej i kameralnej, jak również sal prób, garderoby, korytarzy, foyer, pomieszczeń administracyjnych, biura obsługi widza oraz piwnic, które zamierza się zaadaptować na tzw. pomieszczenia klubowo-sceniczne. Dyrekcja teatru chce również, by przy teatrze powstała artystyczna kawiarnia, gdzie można byłoby się spotkać z aktorami i napić się kawy.

Na przygotowanie, dokumentacji projektowo-kosztorysowej, miasto przeznaczyło blisko 330 tys. zł. Przewiduje się, że prace zostaną ukończone we wrześniu przyszłego roku. "Wydział inwestycji i zamówień będzie szukać środków zewnętrznych w ramach nowego okresu programowania na lata 2014-2020. Stąd najprawdopodobniej przebudowę i modernizację teatru rozpoczniemy w 2016 roku" - poinformował w piątek rzecznik Urzędu Miasta Włodzimierz Tutaj. Dodał, że prace nad przygotowaniem tej dokumentacji prowadzi firma wyłoniona w przetargu - Pas Projekt Archi Studio.

Historia teatru częstochowskiego rozpoczyna się w 1927 roku. Początkowo przedstawienia odbywały się w sali zaadaptowanej na potrzeby grupy aktorskiej. Po prawie dwóch latach istnienia pod szyldem Teatr Miejski Rozmaitości rozpoczęła się budowa gmachu, którą zakończono w 1937 roku. W czasie II wojny światowej obiekt został poważnie zniszczony. Po wojnie był wielokrotnie remontowany, a najważniejszy remont połączony z rozbudową miał miejsce w latach 1979-1984.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE