PARTNER PORTALU
  • BGK

Przed ŚDM ćwiczenia na dworcu Kraków Płaszów

  • bad/PAP    28 czerwca 2016 - 17:04
Przed ŚDM ćwiczenia na dworcu Kraków Płaszów
Na dworcu Kraków Płaszów odbyły się we wtorek ćwiczenia dot. ewentualności alarmu bombowego. Fot. wikipedia/CC BY 3.0

• 300 tys. podróżnych dziennie przewiozą koleją w Małopolsce podczas Światowych Dni Młodzieży Przewozy Regionalne.
• Z okazji ŚDM od 25 lipca do 2 sierpnia wprowadzony zostanie nowy rozkład jazdy - poinformował dyrektor małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych Andrzej Siemiński.
Na dworcu Kraków Płaszów odbyły się we wtorek ćwiczenia dot. ewentualności alarmu bombowego, ataku terrorystycznego i pożaru w pociągu.

"Światowe Dni Młodzieży to przedsięwzięcie, z jakim nie mieliśmy do tej pory do czynienia. Specjalnie na tę okazję od 25 lipca do 2 sierpnia wprowadzamy nowy rozkład jazdy, całkowicie odmienny od obowiązującego codziennie. W tym rozkładzie jazdy musimy zapewnić przejazd pielgrzymów, jak również pamiętać o mieszkańcach Małopolski, którzy będą dojeżdżać do pracy" - powiedział Siemiński.

"Dobowo będziemy uruchamiać 230 pociągów ogólnodostępnych. Oprócz tego ok. 30 składów będzie pracowało tylko na potrzeby zorganizowanych grup. Na terenie Małopolski będzie pracowało 150 elektrycznych zespołów trakcyjnych; każdy z nich ma po 80 metrów długości, każdy mieści 500 podróżnych - tak, że zdolność dobowa przewozu tego taboru to jest 300 tys. osób dzień w dzień" - podał dyrektor. Jak dodał, zakłada się, że najczęściej uczęszczane będą połączenia Katowice - Rzeszów, Oświęcim - Tarnów i od Zakopanego do Krakowa.

"Jesteśmy największym przewoźnikiem, stąd nasza odpowiedzialność w przypadku właściwego zorganizowania właściwego transportu w Małopolsce jest największa" - podkreślił Siemiński.

We wtorkowych ćwiczeniach na dworcu Kraków Płaszów uczestniczyli pracownicy Przewozów Regionalnych, funkcjonariusze policji i straży pożarnej oraz ratownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

"Chcemy mieć pewność, że w razie potrzeby będziemy w stanie szybko zareagować. Bezpieczeństwo pasażerów to nasz priorytet, zwłaszcza że to my realizujemy większość przejazdów na Światowe Dni Młodzieży. Już przeszkoliliśmy 3 tys. pracowników z zagrożeń antyterrorystycznych" - powiedział rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych Mikołaj Turowski.

Jak poinformowała PAP spółka Przewozy Regionalne, specjalnie dla osób przebywających w Krakowie od 25 do 31 lipca Przewozy Regionalne przygotowały ofertę "Kolej na ŚDM". Dzięki niej będzie można kupić bilety jedno-, trzy- i siedmiodniowe w atrakcyjnych cenach. Obszar, na którym obowiązują bilety dostępne w ofercie "Kolej na ŚDM", został podzielony na cztery strefy taryfowe, a ceny biletów w zależności od wybranej opcji wyniosą od 7 zł (bilet jednodniowy w pierwszej strefie) do 112 zł (bilet tygodniowy w strefie czwartej).

Bilety Przewozów Regionalnych na kolej aglomeracyjną będą honorowane przez wszystkich przewoźników oferujących przejazdy w aglomeracji krakowskiej. Można je kupić na stronie biletyregionalne.pl, na platformie sprzedażowej KOLEO, a także w kasach biletowych i automatach.

Przewozy Regionalne powstały w 2001 r. Są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Średnio w ciągu doby na tory w całej Polsce wyjeżdża blisko 1600 naszych pociągów. Każdego dnia z usług Przewozów Regionalnych korzysta średnio 220 tys. osób. Udział firmy w rynku kolejowych przewozów pasażerskich wynosi około 30 proc.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania - poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.