Przed świętami uważaj na złodziei

Od 29 marca w stołecznych autobusach, tramwajach i metrze pojawią się plakaty z hasłem „Nie daj się zrobić w jajo”, a w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM specjalne ulotki z poradami, jak skutecznie uniknąć kradzieży.
Przed świętami uważaj na złodziei

 Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji co roku przypomina warszawiakom o konieczności zachowania wyjątkowej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. To czas żniw dla kieszonkowców, którzy wykorzystują nieuwagę podróżnych. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach.

Od 29 marca w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM będzie można otrzymać ulotkę ostrzegającą przed kradzieżami kieszonkowymi, a w stołecznym taborze komunikacyjnym i na przystankach autobusowych pojawi się ponad tysiąc plakatów. Porady,  na co należy zwrócić uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach będą wyświetlane również na monitorach w autobusach, tramwajach i metrze. Na antenie telewizji TVP Warszawa będzie można obejrzeć specjalne spoty. Informacje o wielkanocnej odsłonie akcji „Nie daj się złowić” pojawią się na profilu ZTM na portalu Facebook oraz na stronach warszawskich portali internetowych.

W ramach akcji, która potrwa od 29 marca do 7 kwietnia nieumundurowani policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP będą podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej - pojawią się m.in. tam, gdzie złodzieje najczęściej szukają swoich ofiar.

 Zasady bezpieczeństwa, opracowanych przez stołeczną policję, które pozwolą uniknąć ryzyka i ewentualnych strat to:

1. Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą.

2. Nie pokazuj zawartości portfela.

3. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.

4. Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.

5. Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie, wśród nich są również nie rzucające się w oczy kobiety. Metody ich „pracy” zwykle różnią się, w zależności od doświadczenia i okoliczności. Można ich spotkać w sklepach, pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, przestępcy, przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni lub toreb swoich ofiar posługują się m.in. skalpelami, sprężynami. Bardziej doświadczeni kieszonkowcy działają tylko „gołą” ręką, stosując wyuczone i wielokrotnie przećwiczone chwyty.

Złodzieje działają w następujący sposób:
- sztuczny tłok – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;
- „na kosę” – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę;
- „zza parawanu” – sprawca dla niepoznaki ma płaszcz przewieszony przez rękę;
- „uwaga, złodziej” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go sprawcom miejsce, gdzie go trzyma.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.