PARTNER PORTALU
  • BGK

Przed świętami uważaj na złodziei

  • AW    28 marca 2012 - 14:30
Przed świętami uważaj na złodziei

Od 29 marca w stołecznych autobusach, tramwajach i metrze pojawią się plakaty z hasłem „Nie daj się zrobić w jajo”, a w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM specjalne ulotki z poradami, jak skutecznie uniknąć kradzieży.
 Zarząd Transportu Miejskiego wraz z Komendą Stołeczną Policji co roku przypomina warszawiakom o konieczności zachowania wyjątkowej ostrożności podczas przedświątecznych zakupów. To czas żniw dla kieszonkowców, którzy wykorzystują nieuwagę podróżnych. Korzystają z tłoku na dworcach, peronach, przystankach i w sklepach.

Od 29 marca w Punktach Obsługi Pasażerów ZTM będzie można otrzymać ulotkę ostrzegającą przed kradzieżami kieszonkowymi, a w stołecznym taborze komunikacyjnym i na przystankach autobusowych pojawi się ponad tysiąc plakatów. Porady,  na co należy zwrócić uwagę podczas podróży komunikacją lub pobytu w zatłoczonych miejscach będą wyświetlane również na monitorach w autobusach, tramwajach i metrze. Na antenie telewizji TVP Warszawa będzie można obejrzeć specjalne spoty. Informacje o wielkanocnej odsłonie akcji „Nie daj się złowić” pojawią się na profilu ZTM na portalu Facebook oraz na stronach warszawskich portali internetowych.

W ramach akcji, która potrwa od 29 marca do 7 kwietnia nieumundurowani policjanci z Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego KSP będą podróżować w pojazdach komunikacji miejskiej - pojawią się m.in. tam, gdzie złodzieje najczęściej szukają swoich ofiar.

 Zasady bezpieczeństwa, opracowanych przez stołeczną policję, które pozwolą uniknąć ryzyka i ewentualnych strat to:

1. Torebkę zawsze trzymaj zamkniętą przed sobą.

2. Nie pokazuj zawartości portfela.

3. Noś przy sobie tylko niezbędną gotówkę.

4. Nie noś portfela w tylnych kieszeniach spodni.

5. Nie noś portfela w zewnętrznych kieszeniach ubrania.

Złodzieje kieszonkowi zazwyczaj działają w grupie, wśród nich są również nie rzucające się w oczy kobiety. Metody ich „pracy” zwykle różnią się, w zależności od doświadczenia i okoliczności. Można ich spotkać w sklepach, pojazdach komunikacji miejskiej i na dworcach kolejowych. Jak wynika z policyjnych analiz, przestępcy, przy wyciąganiu przedmiotów z kieszeni lub toreb swoich ofiar posługują się m.in. skalpelami, sprężynami. Bardziej doświadczeni kieszonkowcy działają tylko „gołą” ręką, stosując wyuczone i wielokrotnie przećwiczone chwyty.

Złodzieje działają w następujący sposób:
- sztuczny tłok – sprawcy usypiają czujność ofiary, popychając ją i aranżując ścisk wokół niej;
- „na kosę” – kradną przecinając kieszeń, torebkę, siatkę;
- „zza parawanu” – sprawca dla niepoznaki ma płaszcz przewieszony przez rękę;
- „uwaga, złodziej” – taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga po portfel, wskazując obserwującym go sprawcom miejsce, gdzie go trzyma.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.