PARTNER PORTALU
  • BGK

Przedpola wilanowskie będą piękne jak nigdy

  • JL    20 stycznia 2010 - 10:47

Zespół pałacowy w Wilanowie, niegdyś letnia rezydencja króla Jana III Sobieskiego, dzięki funduszom unijnym odzyska dawny blask.
Zarząd Województwa Mazowieckiego umieścił projekt rewitalizacji przedpola wilanowskiego na liście zadań kluczowych „Regionalnego programu operacyjnego województwa mazowieckiego”. Przedstawiciele władz oraz pałacu w Wilanowie podpisali wstępną umowę. Prace zakończą się w 2011 roku.

Zespół rezydencjalny w Wilanowie, jeden z najcenniejszych barokowych zabytków w kraju, w zeszłym roku odwiedziło około miliona turystów z kraju i zza granicy. Koszt inwestycji wyniesie ponad 10,2 mln zł, z czego ponad 7,1 mln zł pochodzi z Unii.

Projekt przewiduje odtworzenie historycznej szaty roślinnej i zagospodarowanie terenu parku. W pierwszym etapie wykonane zostaną ukośne ścieżki, stanowiących historyczne osie widokowe i drogi dojazdowe, mała architektura oraz pojawi się historyczna kompozycja szaty roślinnej, podkreślająca przebieg dawnych traktów. Zmienią się też alejki. Zniknie asfaltowa i betonowa nawierzchnia.

W parku pojawi się osiem stałych i szybkoobrotowych kamer, które zostaną włączone do systemu monitoringu oraz zapobiegające włamaniom bariery podczerwieni.

Projekt jest współfinansowany z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.