PARTNER PORTALU
  • BGK

Przejścia dla pieszych do zmiany

  • PAP/Gazeta Wyborcza    24 listopada 2014 - 06:51
Przejścia dla pieszych do zmiany

Co piąty zabity pieszy w Unii ginie w Polsce. Można tu stracić życie 10 razy łatwiej niż w Szwecji czy Danii. Pieszy jest u nas co trzecią ofiarą wypadku drogowego. Bardzo wielu ginie na zebrach.
Posłowie chcą zmienić przepisy, żeby pieszy zawsze miał pierwszeństwo na zebrze. Tak jest w zachodniej i północnej Europie. W Finlandii, jeśli widząc pieszego przed przejściem, kierowca się nie zatrzyma - traci prawo jazdy - pisze "Gazeta Wyborcza".

W Polsce sądy wciąż często orzekają, że winny śmiertelnego wypadku na przejściu jest pieszy. Ale nie brakuje obaw, że jeśli nowe prawo zderzy się ze starymi nawykami, skutki mogą być opłakane.

- Zmiana przepisów nie musi prowadzić do poprawy bezpieczeństwa. Gdy zwiększa się czyjeś prawa, rośnie pokusa ich nadużywania. Tak było z rowerzystami, którzy dziś śmielej jeżdżą po przejściach i chodnikach do tego nieprzystosowanych. No i częściej giną. Obawiam się, że tak samo będzie z pieszymi, martwi się Maciej Wroński prawnik i ekspert z dziedziny bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Początkowo zabitych może być więcej, ale docelowo na pewno będzie ich mniej, twierdzi Jacek Zalewski z Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.