PARTNER PORTALU
  • BGK

Przejście wodne na Kanale Augustowskim czynne

  • PAP    4 maja 2010 - 08:38

Od soboty można przekraczać granicę polsko-białoruską w Rudawce na wodnym przejściu granicznym na Kanale Augustowskim - poinformowała Anna Wójcik z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.
Przejście na śluzie Kurzyniec będzie czynne do końca października. Granicę można przekraczać od godziny siódmej do dziewiętnastej.

- Osoba, która ma wizę, nie musi nigdzie już zgłaszać tego, że chce przekroczyć granicę jak to bywało wcześniej. Na miejscu są służby graniczne, które na bieżąco odprawiają chętnych - powiedziała Wójcik.

Ciągle nie jest możliwe przepłynięcie granicy dużymi statkami, gdyż w tym miejscu Kanał Augustowski nie jest do tego dostosowany. Mogą tam pływać jedynie kajaki i małe łódki.

W ubiegłym roku granicę w tym miejscu przepłynęło 350 osób.

Kanał Augustowski to jeden z najatrakcyjniejszych szlaków turystyki kajakowej. Na terenie Polski przebiega przez Równinę Augustowską i Kotlinę Biebrzańską. Kajakarze podróżujący kanałem mijają jeziora: Sajno, Necko, Białe, Studzieniczne oraz płyną rzeką Czarną Hańczą. Kanał łączy dorzecza Wisły i Niemna. Ma 102 km długości (z czego w Polsce 80 km).

Na Kanale Augustowskim zbudowano 18 śluz (w Polsce jest ich 14). W 1968 r. Kanał Augustowski został uznany za zabytek techniki. Aktualnie trwają starania o wpisanie Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.