PARTNER PORTALU
  • BGK

Przekroczone stany alarmowe na rzekach

  • PAP    10 kwietnia 2013 - 13:40
Przekroczone stany alarmowe na rzekach

Stany alarmowe zostały przekroczone na trzech rzekach w woj. lubelskim, dwóch w woj. dolnośląskim oraz jednej w wielkopolskim – podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
W środowym komunikacie MAC podało, że służby hydrometeorologiczne i służby kryzysowe wojewodów prowadzą stały monitoring sytuacji na terenach zagrożonych podtopieniami i powodzią. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w woj. lubelskim (powiat włodawski), mazowieckim (powiat siedlecki) i podkarpackim (powiat niżański).

Według MAC w środę we wczesnych godzinach porannych odnotowano przekroczenie stanu alarmowego w woj. lubelskim: na Bugu w Kryłowie i Strzyżowie; na Wieprzu w Krasnymstawie i na Krznie w Malowej Górze. Stan alarmowy przekroczono również w woj. dolnośląskim na rzekach Orla w Korzeńsku i na Sąsiecznicy w Kanclerzowicach oraz w woj. wielkopolskim - na rzece Kuroch w Odolanowie.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 36 stacjach wodowskazowych, w tym na 20 stacjach w dorzeczu Wisły oraz na 16 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Ponadto, MAC przypomniało, że w budżecie na 2013 rok w rezerwie celowej przewidziano kwotę 1,4 mld zł. Środki przeznaczone będą głównie na realizację programów związanych z przeciwdziałaniem ewentualnym skutkom klęsk żywiołowych. Dotyczy to przede wszystkim Projektu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu Odry oraz programu ochrony przeciwpowodziowej w dorzeczu górnej Wisły.

Dla poszkodowanych jednostek samorządu terytorialnego przekazano w tym roku w formie promes kwotę ponad 491 mln zł. Najwięcej otrzymały najbardziej poszkodowane w ostatnich latach województwa: małopolskie - 152 mln zł (131 gmin, 16 powiatów i województwo), dolnośląskie - 100 mln zł (59 gmin, 11 powiatów), śląskie - 98 mln zł (40 gmin, 7 powiatów oraz województwo) i podkarpackie - 59 mln zł (118 gmin, 21 powiatów i województwo).

W bieżącym roku na usuwanie skutków klęsk żywiołowych na wałach przeciwpowodziowych i innych urządzeniach będących w administracji Wojewódzkich Zarządów Melioracji i Urządzeń Wodnych przekazano 129 mln zł. Kwota ta jest o 50 proc. większa od przyznanej w roku ubiegłym - podkreśla MAC.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.