PARTNER PORTALU
  • BGK

Przemyśl: Nowe nabytki w muzeum dzwonów i fajek

  • PAP/JL    13 kwietnia 2016 - 10:34
Przemyśl: Nowe nabytki w muzeum dzwonów i fajek
Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu wzbogaci się o kolekcję kilku fajek wojskowych. Fot. Mat. prasowe

O kolekcję kilku fajek wojskowych wzbogaci się Muzeum Dzwonów i Fajek w Przemyślu.
Muzeum w Przemyślu zgromadziło blisko 800 fajek i ok. 100 dzwonów. Jest oddziałem miejscowego Muzeum Narodowego. Mieści się w późnobarokowej Wieży Zegarowej; ośmiokondygnacyjna budowla ma 38 m wysokości.

Fajki rezerwistów były pamiątkami z wojska żołnierzy kończących służbę. Przedstawiają sceny oficjalne, np. żołnierza przy armacie, w budce strażniczej. Na niektórych zdarzają się też malowidła mniej oficjalne, choćby wyjście na przepustkę z dziewczyną.

Na każdej fajce umieszczano nazwiska kompanów oraz nazwę miasta, gdzie stacjonował pułk odchodzącego do rezerwy. Tematykę malowideł wybierał żołnierz. Zamawiania fajek przez rezerwistów ustało po zakończeniu I wojny światowej.

Fajki rezerwistów zostaną odkupione od prywatnego kolekcjonera. Dołączą do kilkunastu fajek wojskowych, które ma muzeum. Mają stworzyć stałą ekspozycją przemyskiej placówki.

W przemyskiej Wieży Zegarowej można zobaczyć fajki z całej Europy. Wśród nich są również eksponaty odnalezione podczas prac archeologicznych w fortach słynnej w czasie I wojny światowej twierdzy Przemyśl, a także eksponaty pochodzące z warsztatów przemyskich fajkarzy.

Z kolei na wystawie sztuki ludwisarskiej, obok dzwonków pamiątkowych, można obejrzeć ok. 100 dzwonów z różnych okresów historycznych. Prezentowane są także dzwony sygnalizacyjne, zegarowe i okrętowe.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.