PARTNER PORTALU
 • BGK

Przenośne fotoradary na ulicach Giżycka i Miłek

 • PAP    26 czerwca 2012 - 15:28
Przenośne fotoradary na ulicach Giżycka i Miłek

Mazurskie gminy Giżycko i Miłki ustawiają na drogach przenośne fotoradary, które jednego dnia wykonują nawet sto zdjęć. Władze tych gmin przekonują, że kupiły urządzenia, kierując się bezpieczeństwem, ale inne samorządy nie chcą iść w ich ślady, by nie straszyć turystów.
Gminy Miłki i Giżycko leżą w centrum Mazur, gdzie lokalne drogi są wąskie i kręte.

"Mimo to wielu kierowców łamie przepisy o ruchu drogowym, jeżdżą dużo za szybko, wręcz piratują. Dlatego kierując się względami bezpieczeństwa, zdecydowaliśmy się na samorządowy fotoradar" - powiedział wójt gminy Giżycko Andrzej Sieroński.

Czytaj też: Fotoradary - nie tak dochodowe jak sądzono?

Wójt podał przykład z minionej soboty, gdy w miejscowości Pieczonki fotoradar zarejestrował kierowcę jadącego z prędkością 120 km na godzinę - ograniczenie wynosiło tam do 40 km na godz.

Wójt Miłek Stanisław Wąsiakowski powiedział, że fotoradar w jego gminie wykonuje nawet sto zdjęć dziennie. Przyznał, że latem spodziewa się jeszcze większej liczby zdjęć z fotoradaru.

"Nie od dziś wiadomo, że turyści nie zawsze patrzą na znaki. Będziemy bardzo pilnować bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza podczas tzw. zmiany turnusów, gdy na tężenie ruchu jest szczególnie duże" - przyznał Wąsiakowski.

Fotoradary w obu mazurskich gminach obsługuje miejscowa straż gminna - w porozumieniu z zewnętrzną firmą, która wygrała przetarg. Pieniędzmi z mandatów gminy dzielą się z tą firmą. Wójtowie Miłek i Giżycka przyznali, że jest zbyt wcześnie, by mówić o zarobkach samorządów związanych z pracą fotoradaru.

"Wiadomo, że te pieniądze przeznaczymy na poprawę bezpieczeństwa, np. budowę chodników. Nie chcemy na tym zarabiać" - zapewnił Sieroński.

Dodał, że mieszkańcy miejscowości, w których stają fotoradary, wielokrotnie prosili policję o ich ustawienie, ale ta odmówiła, tłumacząc się brakiem funduszy.

"Dlatego wyszliśmy na przeciw społecznym oczekiwaniom" - dodał Sieroński.

<!-- pagebreak //-->

Odmienne zdanie na temat samorządowych fotoradarów ma komendant powiatowy policji w Giżycku inspektor Andrzej Mazurek.

Jak zapewnił, w miejscach wskazywanych przez mieszkańców policja ustawia patrole drogówki wyposażone m.in. w laserowe mierniki prędkości.

"Mamy pełną obsadę w drogówce, mamy nowoczesny sprzęt, ustawiamy patrole tam, gdzie rzeczywiście jest niebezpiecznie" - zapewnił inspektor Mazurek.

Policja opiniuje gminom miejsca ustawiania fotoradarów. Komendant Mazurek zauważył w rozmowie z PAP, że nie zawsze włodarze gmin chcą je stawiać tam, gdzie rzeczywiście jest niebezpiecznie.

"Proszą o zgodę na fotoradar na prostej drodze pod końcem wsi, gdzie wiadomo, że kierowcy przekraczają prędkość i można narobić zdjęć. Tyle że kilkaset metrów dalej dochodzi do poważnych wypadków i jest tam niebezpiecznie, ale tam wielu kierowców prowadzi pojazd wolniej, więc tych zdjęć będzie mniej" - przyznał komendant giżyckiej policji.

Zapewnił, że "policja, dbając o bezpieczeństwo na drogach, nie jest za tym, aby było jak najwięcej zdjęć, tylko za stawianiem fotoradarów w miejscach realnego zagrożenia na drogach".

"Dobrze, jak gminy dbają o poziom bezpieczeństwa na swoim terenie, ale to nie może polegać na zarabianiu na kierowcach, tylko na zapewnieniu szeroko pojętego bezpieczeństwa na drogach" - zaznaczył komendant Mazurek.

Samorządowych fotoradarów na razie nie zamierzają kupować inne mazurskie gminy, np. Ryn i Mrągowo.

Wiceburmistrz Węgorzewa Andrzej Lachowicz powiedział, że "nie ma woli politycznej, by tak zarabiać", a burmistrz Mrągowa Otolia Siemieniec przyznała: "Mamy w mieście dwa fotoradary, następnymi turystów nie będziemy straszyć"

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.