Przenośne fotoradary na ulicach Giżycka i Miłek

Mazurskie gminy Giżycko i Miłki ustawiają na drogach przenośne fotoradary, które jednego dnia wykonują nawet sto zdjęć. Władze tych gmin przekonują, że kupiły urządzenia, kierując się bezpieczeństwem, ale inne samorządy nie chcą iść w ich ślady, by nie straszyć turystów.
Przenośne fotoradary na ulicach Giżycka i Miłek

Gminy Miłki i Giżycko leżą w centrum Mazur, gdzie lokalne drogi są wąskie i kręte.

"Mimo to wielu kierowców łamie przepisy o ruchu drogowym, jeżdżą dużo za szybko, wręcz piratują. Dlatego kierując się względami bezpieczeństwa, zdecydowaliśmy się na samorządowy fotoradar" - powiedział wójt gminy Giżycko Andrzej Sieroński.

Czytaj też: Fotoradary - nie tak dochodowe jak sądzono?

Wójt podał przykład z minionej soboty, gdy w miejscowości Pieczonki fotoradar zarejestrował kierowcę jadącego z prędkością 120 km na godzinę - ograniczenie wynosiło tam do 40 km na godz.

Wójt Miłek Stanisław Wąsiakowski powiedział, że fotoradar w jego gminie wykonuje nawet sto zdjęć dziennie. Przyznał, że latem spodziewa się jeszcze większej liczby zdjęć z fotoradaru.

"Nie od dziś wiadomo, że turyści nie zawsze patrzą na znaki. Będziemy bardzo pilnować bezpieczeństwa na drogach, zwłaszcza podczas tzw. zmiany turnusów, gdy na tężenie ruchu jest szczególnie duże" - przyznał Wąsiakowski.

Fotoradary w obu mazurskich gminach obsługuje miejscowa straż gminna - w porozumieniu z zewnętrzną firmą, która wygrała przetarg. Pieniędzmi z mandatów gminy dzielą się z tą firmą. Wójtowie Miłek i Giżycka przyznali, że jest zbyt wcześnie, by mówić o zarobkach samorządów związanych z pracą fotoradaru.

"Wiadomo, że te pieniądze przeznaczymy na poprawę bezpieczeństwa, np. budowę chodników. Nie chcemy na tym zarabiać" - zapewnił Sieroński.

Dodał, że mieszkańcy miejscowości, w których stają fotoradary, wielokrotnie prosili policję o ich ustawienie, ale ta odmówiła, tłumacząc się brakiem funduszy.

"Dlatego wyszliśmy na przeciw społecznym oczekiwaniom" - dodał Sieroński.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE