PARTNER PORTALU
  • BGK

Przewrót majowy okiem fotografów

  • PAP/JL    13 lipca 2016 - 08:15
Przewrót majowy okiem fotografów
W Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej można obejrzeć fotografie ukazujące żołnierzy, mieszkańców i stolicę podczas przewrotu majowego . Fot. Mat. prasowe

24 fotografie ukazujące żołnierzy, mieszkańców i stolicę podczas przewrotu majowego można od 13 lipca oglądać na wystawie w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
Na wystawie „Przewrót majowy w obiektywie warszawskich fotografów” znalazły się zdjęcia z kolekcji Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego przy ul. Koszykowej.

– Ekspozycja powstała w związku z mijającą w tym roku 90. rocznicą przewrotu majowego. Postanowiliśmy ją pokazać u nas, ponieważ Cytadela także wzięła udział w wydarzeniach związanym z zamachem. Tu był garnizon wojskowy, stacjonowały wojska rządowe. Nie mamy niestety zdjęć pokazujących jak w maju 1926 r. sama Cytadela wyglądała, bo był to teren ściśle wojskowy – mówi kierownik Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej Jan Engelgard.

Jak zaznacza, fotografii jest co prawda tylko 24, ale są bardzo dobrej jakości, a zaprezentowanie ich w dużym formacie pozwala przyjrzeć się wszystkim szczegółom.

Zdjęcia pokazują kluczowe dla zamachu majowego dni 12-13 maja 1926 r. Były robione przez zawodowych fotografów, z których najbardziej znany to Karol Pęcherski, w młodości legionista, więc zwolennik Józefa Piłsudskiego. Jednocześnie pochodził z rodziny fotografów, miał zakład fotograficzny na Nowym Świecie, dlatego jego zdjęcia pokazują centrum miasta m.in. plac Zamkowy, Aleje Ujazdowskie czy plac Zbawiciela. Punkty gdzie walki wojsk rządowych i strony zamachowców były najbardziej decydujące.

Zdjęcia wykonywali także dwaj inni fotografowie – Jan Ryś i Ryszard Walter. -Choć mniej znani, również byli fotografami zawodowymi, członkami towarzystw fotograficznych bądź współpracownikami czołowych stołecznych pism jak „Kurier Warszawski” czy „Tygodnik Ilustrowany”. Generalnie to zdjęcia świetne jakościowo, o doskonałej ostrości i takim pewnym dramatyzmie. Pokazują głównie żołnierzy, ale również tłum warszawiaków. Ponieważ co najmniej dwóch z fotografów było zwolennikami Piłsudskiego, tłum jest pokazywany jako pomagający wojskom zamachowców – relacjonuje Engelgard.

Jego zdaniem fotografie są ciekawym dokumentem historii II Rzeczypospolitej i jej części, jaką był przewrót majowy.

– Myślę, że dla miłośników historii i varsavianistów to bardzo interesujący materiał. Dzięki dużemu formatowi zdjęć i ich świetnej jakości można zobaczyć wiele niezamierzonych przez autorów szczegółów, np. szyldy firm, reklamy, detale ówczesnego ubioru mieszkańców czy ulice miasta i niektóre nieistniejące już budynki. Fotografie mogą być też ciekawe dla miłośników historii wojskowej, bo widać na nich żołnierzy z uzbrojeniem i wyposażeniem czy sprzęt wojskowy np. czołg Renault FT z 1917 r. – dodaje Engelgard.

Wystawa „Przewrót majowy w obiektywie warszawskich fotografów” ma być czynna do 18 września.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.