PARTNER PORTALU
  • BGK

Przez dwa tygodnie będą szukać niewybuchów

  • PAP    16 lipca 2013 - 21:52

Do 29 lipca ma potrwać akcja wydobywania z dna Kanału Mielińskiego w Świnoujściu (Zachodniopomorskie) kilkuset sztuk amunicji i ponad stu bomb głębinowych z czasów II wojny światowej. Amunicja leży przy torze wodnym łączącym Świnoujście i Szczecin.
 

Rzecznik prasowy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski powiedział PAP we wtorek, że niewybuchy będą wydobywane do 29 lipca w każdy poniedziałek i środę. Podczas podnoszenia obiektów z wody ruch jednostek pływających na torze wodnym w rejonie Kanału Mielińskiego będzie wstrzymywany - dodał Kwiatkowski.

Wydobyciem niewybuchów zajmują się nurkowie-minerzy oraz saperzy z jednostek 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

Kwiatkowski powiedział, akcja wydobycia obiektów rozpoczęła się w poniedziałek, wydobyto wtedy 20 bomb głębionych. Zostały one samochodami przewiezione na poligon wojskowy w Drawsku Pomorskim i tam zdetonowane. Pozostała cześć znaleziska również zostanie zniszczona na tym poligonie - dodał rzecznik.

Wśród niewybuchów są niemieckie bomby głębinowe typu DM-11 ważące około 150 kilogramów.

Na niebezpieczne znalezisko trafili robotnicy pracujący przy modernizacji nabrzeży toru wodnego Szczecin-Świnoujście.

Niewybuchy leżą na dnie w bliskiej odległości od siebie. Przypuszcza się, że mogły być na jednostce pływającej, która została zatopiona w tym miejscu lub zostały tutaj celowo złożone.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.