Przez zamachy odwołają Światowe Dni Młodzieży? Zieliński: Nie ma takich planów

• Wiceminister Jarosław Zieliński spotkał się z kierownictwem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR.
• Rozmawiali o zabezpieczeniach Światowych Dni Młodzieży uwzględniając zagrożenia.
• Zieliński zapewnił, że nie ma planów odwołania Światowych Dni Młodzieży.
Przez zamachy odwołają Światowe Dni Młodzieży? Zieliński: Nie ma takich planów
Kondycja służb jest coraz lepsza, koordynacja jest zapewniona, sił i środków wystarczy – ocenił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński (fot.krakow2016.com)

Kondycja służb jest coraz lepsza, koordynacja jest zapewniona, sił i środków wystarczy – ocenił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński po spotkaniu zespołu koordynującego działania służb mundurowych w zakresie przygotowań do ŚDM i szczytu NATO.

Na czele zespołu stoi właśnie wiceminister Zieliński. Spotkał się on m.in. z kierownictwem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR.

- Panowie komendanci, dowódcy operacji i podoperacji mają pełną determinacji, żeby przygotować wszystko jak należy - powiedział Jarosław Zieliński i zapewnił, że nie ma planów odwołania Światowych Dni Młodzieży. Dodał, że plan zabezpieczeń uwzględnia zagrożenia.

Powiedział, że on sam - na dzisiaj – jest spokojny o przygotowania do obu wydarzeń. „Wiem doskonale, że trzeba być czujnym; świat zewnętrzny bezpieczeństwa nie gwarantuje, musimy mieć oczy i uszy otwarte i stosować odpowiednie środki do zagrożeń, które mogą się zmieniać. Ale naprawdę nie ma powodu do niepokoju, ani tym bardziej do paniki” – powiedział.

Czytaj też: Majchrowski ma obawy o Światowe Dni Młodzieży

Pytany czy w związku z zamachami w Brukseli może zapaść decyzja o odwołaniu Światowych Dni Młodzieży, wiceminister podkreślił, że „nikt takiego zamiaru nie ma, ani nie myśli, by cokolwiek odwoływać”.

Dopytywany czy rozważane są zmiany w programie, przykładowo zmiana lokalizacji mszy kończącej wydarzenie (ma się ona odbyć w Brzegach) powiedział, że taka decyzja należy do Kościoła.

Wiceminister przypomniał, że kończą się prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej.

- Służby muszą dysponować takimi narzędziami, takimi instrumentami, które zapewnią im możliwość sprawnego działania. Musimy służby wyposażyć w te środki. Ta ustawa nie będzie zawierała jakiegoś nowego katalogu uprawnień służb specjalnych, służb mundurowych; będzie zapewniała lepszą koordynację służb i środków, jakimi dysponują w sytuacjach zagrożenia. Przewiduje także stopnie zagrożeń, definiuje je – powiedział.

Zapewnił, że przygotowywana ustawa nie jest po to, by ograniczać kogokolwiek w prawach, jest po to, aby zapewnić pełniejsze, większe bezpieczeństwo pod względem zagrożeń terrorystycznych.

Zieliński poinformował również, że niebawem zostanie podpisane rozporządzenie o zakazie noszenia i przemieszczania broni w stanie rozładowanym. Zakaz ma obowiązywać od 4 do 10 lipca w Warszawie (w czasie szczytu NATO) oraz od 20 lipca do 1 sierpnia na terenie woj. małopolskiego i śląskiego (podczas ŚDM).

Dodał, że gotowy jest też projekt przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia.

Wiceminister zapowiedział też, że w trakcie trwania obu wydarzeń zwiększona zostanie obsada stanowisk w centrach powiadamiania ratunkowego i przy odbiorze numeru alarmowego 112.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (6)ZOBACZ WSZYSTKIE

"Taka decyzja należy do Kościoła"!!! Czyli rząd, którego konstytucja zobowiązuje i czyni odpowiedzialnym za zapewnienie bezpieczeństwa zwala odpowiedzialność na Kościół a właściwie na jednego biskupa Dziwisza, żeby potem w razie czego Dziwisz się wyparł odpowiedzialności , bo to konstytucj...a nakazuje rządowi a nie Kościołowi....! I co potem zrobi Polska wadza, nowy rząd oraz parlament, które nawet nie pofatygowały się, żeby znieść zdradziecką ustawę nr 1066, jeśli powstanie zarzut, że Polaczki są nieodpowiedzialne więc nie mogą się sami rządzić, bo to niebezpieczne dla Europy i Świata, więc trzeba wykorzystać prawo, które sami ustanowili (ustawa nr 1066)!!! Czy system ochrony "zapewniony" przez służby bezpieczeństwa jest odporny na taranowanie tłumu rozpędzonymi samochodami z uzbrojonymi w automatyczną broń palną terrorystami i wypchanymi dynamitem???!!! Podmokły teren w Brzegu wyklucza szybką ewakuację ludzi oraz użycie cięższego sprzętu kołowego a o ustawieniu odpowiednich barier nie pomyślały władze, które nawet nie pofatygowały się na wizję lokalną na miejscu!!! Stan wszystkich ... dwóch śmigłowców, którymi dysponuje policja, z których jeden jest niesprawny a drugi w remoncie w zakładzie na Łotwie wykluczają monitorowanie sytuacji, koordynowanie działań policji z powietrza i podjęcie szybko działań zmierzających do natychmiastowej likwidacji terrorystów!!! "Likwidacji terrorystów" właśnie, a nie "ewentualnych" terrorystów, bo terroryści tam będą, ponieważ różne służby wrogich państw już o tym postanowiły i wszystko zorganizowały!!! Pamiętaj biskupie - "Nie będziesz wystawiał Pana Boga swego na próbę"!!! Nie wolno bezmyślnie, własnowolnie narażać siebie a zwłaszcza innych (2 miliony) na niebezpieczeństwo i argumentować to wiarą w Opatrzność!!! Nie na tym polega wolna wola i wiara!!! Polskie służby nie są absolutnie przygotowane na zapewnienie podstawowego bezpieczeństwa obywatelom a co dopiero mówić o zabezpieczeniu takiej imprezy .. a co dopiero jeszcze mówić o jakimkolwiek przygotowaniu nieodpowiedzialnych politruków, którzy potem wyprą się wszystkiego, jak zawsze ...!!! Ale nie martwcie się!!! Terroryści wszystkich nie wybiją, a Polacy was znajdą!!! rozwiń

Zatroskany. Uważajcie na , 2016-06-02 16:55:36 odpowiedz

o jak dobrze że odwołują ŚDM. Bardzo się cieszę że ich nie będzie w PL w tym roku. Kościół bardzo dotkliwie uraził dzieci i młodzież w wielu aspektach społecznych i kulturowych oraz życia i zdrowia psychicznego.

nic, 2016-03-29 16:01:21 odpowiedz

Do Koko : Bzdury pleciecie koko, stajan i pielgrzym. Od pierwszej wizyty Papieża Jana Pawła II w 1979 r. POLSKA doskonale sobie radziła z zabezpieczeniem wszystkich wizyt i innych imprez masowych z udziałem gości zagranicznych. Tak samo będzie w tym roku. Chyba chcecie głupie barany aby Polska zosta...ła mianowana tchórzem światowym. Puknijcie się w te głupie łby, po tych bzdurach, co napisaliście w swoich "komentarzach", które miały na celu tylko, zdyskredytować PiS. Całe szczęście, że POkrętacze przegrali wybory, bo na pewno w tym roku, do takiego tchórzostwa, by doszło. Do tego w białych rękawiczkach, metodami Tuska. rozwiń

światowy, 2016-03-28 17:28:09 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE