• PARTNERZY PORTALU

Przez zamachy odwołają Światowe Dni Młodzieży? Zieliński: Nie ma takich planów

• Wiceminister Jarosław Zieliński spotkał się z kierownictwem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR.
• Rozmawiali o zabezpieczeniach Światowych Dni Młodzieży uwzględniając zagrożenia.
• Zieliński zapewnił, że nie ma planów odwołania Światowych Dni Młodzieży.
Przez zamachy odwołają Światowe Dni Młodzieży? Zieliński: Nie ma takich planów
Kondycja służb jest coraz lepsza, koordynacja jest zapewniona, sił i środków wystarczy – ocenił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński (fot.krakow2016.com)

Kondycja służb jest coraz lepsza, koordynacja jest zapewniona, sił i środków wystarczy – ocenił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński po spotkaniu zespołu koordynującego działania służb mundurowych w zakresie przygotowań do ŚDM i szczytu NATO.

Na czele zespołu stoi właśnie wiceminister Zieliński. Spotkał się on m.in. z kierownictwem Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i BOR.

- Panowie komendanci, dowódcy operacji i podoperacji mają pełną determinacji, żeby przygotować wszystko jak należy - powiedział Jarosław Zieliński i zapewnił, że nie ma planów odwołania Światowych Dni Młodzieży. Dodał, że plan zabezpieczeń uwzględnia zagrożenia.

Powiedział, że on sam - na dzisiaj – jest spokojny o przygotowania do obu wydarzeń. „Wiem doskonale, że trzeba być czujnym; świat zewnętrzny bezpieczeństwa nie gwarantuje, musimy mieć oczy i uszy otwarte i stosować odpowiednie środki do zagrożeń, które mogą się zmieniać. Ale naprawdę nie ma powodu do niepokoju, ani tym bardziej do paniki” – powiedział.

Czytaj też: Majchrowski ma obawy o Światowe Dni Młodzieży

Pytany czy w związku z zamachami w Brukseli może zapaść decyzja o odwołaniu Światowych Dni Młodzieży, wiceminister podkreślił, że „nikt takiego zamiaru nie ma, ani nie myśli, by cokolwiek odwoływać”.

Dopytywany czy rozważane są zmiany w programie, przykładowo zmiana lokalizacji mszy kończącej wydarzenie (ma się ona odbyć w Brzegach) powiedział, że taka decyzja należy do Kościoła.

Wiceminister przypomniał, że kończą się prace nad projektem ustawy antyterrorystycznej.

- Służby muszą dysponować takimi narzędziami, takimi instrumentami, które zapewnią im możliwość sprawnego działania. Musimy służby wyposażyć w te środki. Ta ustawa nie będzie zawierała jakiegoś nowego katalogu uprawnień służb specjalnych, służb mundurowych; będzie zapewniała lepszą koordynację służb i środków, jakimi dysponują w sytuacjach zagrożenia. Przewiduje także stopnie zagrożeń, definiuje je – powiedział.

Zapewnił, że przygotowywana ustawa nie jest po to, by ograniczać kogokolwiek w prawach, jest po to, aby zapewnić pełniejsze, większe bezpieczeństwo pod względem zagrożeń terrorystycznych.

Zieliński poinformował również, że niebawem zostanie podpisane rozporządzenie o zakazie noszenia i przemieszczania broni w stanie rozładowanym. Zakaz ma obowiązywać od 4 do 10 lipca w Warszawie (w czasie szczytu NATO) oraz od 20 lipca do 1 sierpnia na terenie woj. małopolskiego i śląskiego (podczas ŚDM).

Dodał, że gotowy jest też projekt przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej od 4 lipca do 2 sierpnia.

Wiceminister zapowiedział też, że w trakcie trwania obu wydarzeń zwiększona zostanie obsada stanowisk w centrach powiadamiania ratunkowego i przy odbiorze numeru alarmowego 112.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

o jak dobrze że odwołują ŚDM. Bardzo się cieszę że ich nie będzie w PL w tym roku. Kościół bardzo dotkliwie uraził dzieci i młodzież w wielu aspektach społecznych i kulturowych oraz życia i zdrowia psychicznego.

nic, 2016-03-29 16:01:21 odpowiedz

Do Koko : Bzdury pleciecie koko, stajan i pielgrzym. Od pierwszej wizyty Papieża Jana Pawła II w 1979 r. POLSKA doskonale sobie radziła z zabezpieczeniem wszystkich wizyt i innych imprez masowych z udziałem gości zagranicznych. Tak samo będzie w tym roku. Chyba chcecie głupie barany aby Polska zosta...ła mianowana tchórzem światowym. Puknijcie się w te głupie łby, po tych bzdurach, co napisaliście w swoich "komentarzach", które miały na celu tylko, zdyskredytować PiS. Całe szczęście, że POkrętacze przegrali wybory, bo na pewno w tym roku, do takiego tchórzostwa, by doszło. Do tego w białych rękawiczkach, metodami Tuska. rozwiń

światowy, 2016-03-28 17:28:09 odpowiedz

UWAŻAM ŻE NALEŻY SIĘ GŁĘBOKO ZASTANOWIĆ CZY NIE POWINNO SIĘ ZDECYDOWANIE ODWOŁAĆ ŚDM--OBECNIE TAK UWAŻAM--

stajan, 2016-03-24 13:19:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE