PARTNER PORTALU
  • BGK

"Przy wspólnym stole". Otwarcie nowej wystawy w Muzeum Miasta Łodzi

  • PAP/MIW    10 lutego 2018 - 10:34
"Przy wspólnym stole".  Otwarcie nowej wystawy w Muzeum Miasta Łodzi
(fot. uml.lodz.pl)

Styl życia i kulturę materialną łódzkiej burżuazji początku XX wieku, na przykładzie rodziny Poznańskich, prezentuje wystawa "Przy wspólnym stole. W jadalni rodziny Poznańskich". To nowa stała ekspozycja Muzeum Miasta Łodzi. Jej otwarcie zaplanowano na wtorek 13 lutego.
Przygotowana przez muzeum ekspozycja ukazuje różnorodne aspekty życia towarzyskiego związanego tematycznie z szeroko pojętą "kulturą stołu". Jej celem jest również przywrócenie - po blisko stu latach - pierwotnej funkcji pomieszczenia.

Dlatego - jak wyjaśnia jej kurator, autor scenariusza i koncepcji aranżacji dr Łukasz Grzejszczak - niezbędne stało się wykreowanie obrazu rodzinnego życia, przez podjęcie próby rekonstrukcji zarówno wyposażenia wnętrza, jak i oprawy spotkań wyznaczanych przez rytm dnia i etykietę, celebrowanych niegdyś "przy wspólnym stole". Ograniczone one były w tym wypadku do kręgu bliższych i dalszych krewnych oraz powinowatych.

Obejrzeć będzie można przedmioty rzemiosła artystycznego (porcelana, srebra, platery, szkło, tkaniny) stanowiące wystrój wnętrza rodzinnej jadalni Poznańskich, które dobrano na podstawie prowadzonych badań archiwalnych i źródłowych. Ekspozycja nawiązuje do lat poprzedzających pierwszą wojnę światową. W tym czasie przy rodzinnym stole zasiadali nie tylko seniorka rodu - Leonia Poznańska - z synami i córkami oraz ich małżonkami, ale także kolejne, trzecie już pokolenie wnuków.

Uwzględniając kontekst historyczno-obyczajowy starano się również, na podstawie prowadzonych prac badawczych, ustalić szczegóły szeroko pojmowanej codzienności, jak np.: rozdysponowanie prac służby, ustalenie dziennego czy tygodniowego menu, kwestie zaopatrzenia pałacowej kuchni w produkty spożywcze.

Wystawa, obok rekonstrukcji wnętrza historycznego przywracającego pierwotną funkcję mieszkalną, przypomina funkcję wielu niezwykłych i zapomnianych już przedmiotów. Obiekty wykorzystane w aranżacji tzw. Małej Jadalni, w której rodzina Poznańskich spożywała posiłki na co dzień, pochodzą ze zbiorów Muzeum Miasta Łodzi, a znaczna ich część będzie prezentowana po raz pierwszy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.