PARTNER PORTALU
  • BGK

Przygotowania do otwarcia Karpackiej Troi

  • PAP    18 marca 2011 - 09:46

W skansenie archeologicznym Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła trwa montaż ekspozycji i wyposażenia zrekonstruowanych chat z epoki brązu i wczesnego średniowiecza.
Uzgadniane są ostatnie szczegóły dotyczące otwarcia skansenu. Pierwsi turyści powinni pojawić się 24 czerwca. Imprezę otwarcia zaplanowano na 24-26 czerwca.

Podczas czerwcowego otwarcia skansenu odbędzie się m.in. Karpacki Festiwal Archeologiczny „Dwa Oblicza”. Ma on być organizowany co roku, a jego tematem będą dzieje grodziska. W programie znajdą się m.in. pokazy dawnego rzemiosła, turnieje bojowe i łucznicze, występy taneczne i teatralne oraz koncerty muzyki dawnej.

Wiosną ubiegłego roku, kilka dni przed planowanym wtedy otwarciem, znaczną część skansenu zniszczała powódź. Odbudowę popowodziowych zniszczeń udało się zakończyć w grudniu. Kosztowała ok. 4,2 mln zł. Pieniądze pochodziły z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie skutków powodzi.

W Trzcinicy odkryto najstarsze w Polsce, silnie ufortyfikowane osady z początków epoki brązu. Znajduje się tam również monumentalne grodzisko wczesnośredniowieczne. W trakcie prac archeologicznych znaleziono ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytków.

Odkrycia w Trzcinicy postawiły w nowym świetle początki epoki brązu w tej części Europy. Zmieniły także wiele poglądów dotyczących wczesnego średniowiecza.

Skansen w Trzcinicy jest oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.