PARTNER PORTALU
 • BGK

Przygotowania strażaków do Światowych Dni Młodzieży

 • PAP/MIW    14 lipca 2016 - 07:42
Przygotowania strażaków do Światowych Dni Młodzieży
Ćwiczenia straży pożarnej przed ŚDM. (fot. : mat. KGPSP)

• Podczas Światowych Dni Młodzieży strażacy będą udzielać pielgrzymom pierwszej pomocy.
• Na krakowskich Błoniach i w Brzegach będzie działał szpital polowy. W gotowości będzie m.in. 16 quadów z przyczepami, by w razie konieczności z sektorów przewieźć osoby, które zasłabną.
• W trakcie ŚDM w Krakowie codziennie w gotowości będzie ok. 250 strażackich wozów.
W zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży zaangażowanych będzie ok. 2900 strażaków z PSP. Na miejscu będą również ochotnicy z OSP - wspomogą pielgrzymów jako wolontariusze.

Jak przyznaje nadbryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej jednym z największych wyzwań podczas zbliżającego się wydarzenia jest liczba pielgrzymów.

- Przy takiej liczbie ludzi, biorąc pod uwagę zabudowę Krakowa, możemy mieć np. utrudniony dojazd do miejsca, w którym wystąpi ewentualne zagrożenie. Dlatego w różnych miejscach rozmieszczone zostaną dodatkowe posterunki - stałe lub czasowe; od jednego do dwóch wozów z załogą - sprecyzował komendant.

W sumie, w samym Krakowie podczas ŚDM w gotowości będzie każdego dnia ok. 250 strażackich wozów. W kilku miejscach rozstawione zostaną też ciągi dekontaminacyjne - m.in. przy czterech szpitalach oraz w Brzegach, przed przejazdem pod torami kolejowymi.

W niektórych rejonach Krakowa rozstawiony zostanie też strażacki sprzęt techniczny oraz cysterny do przewozu wody.

- Kraków to zabytkowe miasto, hydranty nie we wszystkich miejscach mogą okazać się wystarczające do większego poboru wody, dlatego na wszelki wypadek ustawimy też cysterny - dodał Suski.

Pielgrzymów wspierać będą dwuosobowe strażackie patrole.

- Zaplanowaliśmy ich około 100. Wyposażone będą w podręczny sprzęt gaśniczy i zestawy ratownictwa medycznego. Będą patrolować m.in. poszczególne sektory podczas masowych uroczystości i pomagać osobom, które przykładowo zasłabną czy wymagać będą udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówi komendant.

W skład patroli wejdą m.in. kadeci ze szkół aspirantów PSP w Krakowie i Poznaniu, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i w razie konieczności, podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy. Ich zadaniem będzie też udzielanie pielgrzymom informacji.

- To osoby młode, znające języki obce, szczególnie angielski - dodał Suski.

Strażacy będą zabezpieczać hotele, motele, pola namiotowe, bursy, szkoły - czyli wszystkie miejsca, w których będą mieszkać pielgrzymi.

- Sprawdziliśmy też parkingi, na których będą parkować autokary, które przywiozą pielgrzymów. Takich miejsc wokół Krakowa jest 500. Wydaliśmy też już wcześniej wytyczne organizatorom dotyczące bezpieczeństwa tych miejsc - np. jak powinny być parkowane pojazdy, w jakich odległościach. Podobne wytyczne dotyczą np. pól namiotowych - chodzi o to, by mieszkające na nich osoby przestrzegały podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego - podkreślił komendant.

Jak dodał sprawdzone zostały m.in. wszystkie stacje benzynowe znajdujące się w okolicach miejsc, w których odbywać się będą uroczystości związane z ŚDM.

- Wojewoda małopolski na nasz wniosek, inaczej zorganizuje dostawy - chociażby paliwa do tych stacji. Chodzi o ty, by cysterny z paliwem nie jeździły po Krakowie w czasie, gdy będą się odbywać uroczystości i będzie tam dużo ludzi - powiedział Suski.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.