PARTNER PORTALU
  • BGK

Przygotowania strażaków do Światowych Dni Młodzieży

  • PAP/MIW    14 lipca 2016 - 07:42
Przygotowania strażaków do Światowych Dni Młodzieży

Ćwiczenia straży pożarnej przed ŚDM. (fot. : mat. KGPSP)

• Podczas Światowych Dni Młodzieży strażacy będą udzielać pielgrzymom pierwszej pomocy.
• Na krakowskich Błoniach i w Brzegach będzie działał szpital polowy. W gotowości będzie m.in. 16 quadów z przyczepami, by w razie konieczności z sektorów przewieźć osoby, które zasłabną.
• W trakcie ŚDM w Krakowie codziennie w gotowości będzie ok. 250 strażackich wozów.
W zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży zaangażowanych będzie ok. 2900 strażaków z PSP. Na miejscu będą również ochotnicy z OSP - wspomogą pielgrzymów jako wolontariusze.

Jak przyznaje nadbryg. Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej jednym z największych wyzwań podczas zbliżającego się wydarzenia jest liczba pielgrzymów.

- Przy takiej liczbie ludzi, biorąc pod uwagę zabudowę Krakowa, możemy mieć np. utrudniony dojazd do miejsca, w którym wystąpi ewentualne zagrożenie. Dlatego w różnych miejscach rozmieszczone zostaną dodatkowe posterunki - stałe lub czasowe; od jednego do dwóch wozów z załogą - sprecyzował komendant.

W sumie, w samym Krakowie podczas ŚDM w gotowości będzie każdego dnia ok. 250 strażackich wozów. W kilku miejscach rozstawione zostaną też ciągi dekontaminacyjne - m.in. przy czterech szpitalach oraz w Brzegach, przed przejazdem pod torami kolejowymi.

W niektórych rejonach Krakowa rozstawiony zostanie też strażacki sprzęt techniczny oraz cysterny do przewozu wody.

- Kraków to zabytkowe miasto, hydranty nie we wszystkich miejscach mogą okazać się wystarczające do większego poboru wody, dlatego na wszelki wypadek ustawimy też cysterny - dodał Suski.

Pielgrzymów wspierać będą dwuosobowe strażackie patrole.

- Zaplanowaliśmy ich około 100. Wyposażone będą w podręczny sprzęt gaśniczy i zestawy ratownictwa medycznego. Będą patrolować m.in. poszczególne sektory podczas masowych uroczystości i pomagać osobom, które przykładowo zasłabną czy wymagać będą udzielenia im kwalifikowanej pierwszej pomocy - mówi komendant.

W skład patroli wejdą m.in. kadeci ze szkół aspirantów PSP w Krakowie i Poznaniu, Centralnej Szkoły PSP w Częstochowie i w razie konieczności, podchorążowie ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej z Warszawy. Ich zadaniem będzie też udzielanie pielgrzymom informacji.

- To osoby młode, znające języki obce, szczególnie angielski - dodał Suski.

Strażacy będą zabezpieczać hotele, motele, pola namiotowe, bursy, szkoły - czyli wszystkie miejsca, w których będą mieszkać pielgrzymi.

- Sprawdziliśmy też parkingi, na których będą parkować autokary, które przywiozą pielgrzymów. Takich miejsc wokół Krakowa jest 500. Wydaliśmy też już wcześniej wytyczne organizatorom dotyczące bezpieczeństwa tych miejsc - np. jak powinny być parkowane pojazdy, w jakich odległościach. Podobne wytyczne dotyczą np. pól namiotowych - chodzi o to, by mieszkające na nich osoby przestrzegały podstawowych zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego - podkreślił komendant.

Jak dodał sprawdzone zostały m.in. wszystkie stacje benzynowe znajdujące się w okolicach miejsc, w których odbywać się będą uroczystości związane z ŚDM.

- Wojewoda małopolski na nasz wniosek, inaczej zorganizuje dostawy - chociażby paliwa do tych stacji. Chodzi o ty, by cysterny z paliwem nie jeździły po Krakowie w czasie, gdy będą się odbywać uroczystości i będzie tam dużo ludzi - powiedział Suski.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.