PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyjedź do Szczecina posłuchać książek na żywo

  • PAP    16 kwietnia 2013 - 20:13
Przyjedź do Szczecina posłuchać książek na żywo

I Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni" rozpocznie się 24 maja w Szczecinie. Podczas trzydniowej imprezy publiczność będzie mogła słuchać książek czytanych na żywo przez aktorów i pisarzy - poinformowano na wtorkowej konferencji prasowej.
W dniach 24-26 maja w Szczecinie odbędzie się I Festiwal Książki Słuchanej "Odkrywcy wyobraźni". Podczas trzech dni festiwalu odbędzie się ponad 50 imprez, w tym: czytania "na żywo" książek, zarówno literatury pięknej jak i tych dla dzieci, spektakle poetycko-teatralne, koncerty piosenki aktorskiej i imprezy towarzyszące.

Festiwal będzie miał charakter otwarty i będzie realizowany w kilku miejscach: zarówno w Teatrze Polskim, Muzeum Narodowym, Cafe 22, Książnicy Pomorskiej, jak i na otwartej przestrzeni: pod pomnikiem Adama Mickiewicza i na Jasnych Błoniach.

"Głównym celem festiwalu jest promowanie kultury poprzez budowanie wrażliwości na odbiór literatury pięknej - prezentując ją w formie nowoczesnych nośników audio. Będzie to unikatowe wydarzenie na mapie kulturalnej Polski, festiwal ma bowiem stać się imprezą cykliczną. Nie chcemy konfrontować tradycyjnej książki z audiobookiem, lecz namówić czytelników, by zaczęli też słuchać. Czytana książka wyzwala w nas emocje, otwiera na nowe rzeczywistości, uwrażliwia, wzbogaca. Ta sama książka - a słuchana - zwłaszcza w mistrzowskiej interpretacji - ukazuje całą gamę nowych barw i odczuć" - powiedział podczas wtorkowego spotkania Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.

W tym roku słuchacze i widzowie Festiwalu Książki Słuchanej będą mogli zarówno spotkać się z artystami, jak słuchać bezpośrednio książek czytanych m.in. przez Krystynę Czubównę, Joannę Szczepkowską, Edytą Jungowską, Wiktora Zborowskiego, Wojciecha Pszoniaka, Mariana Opanię i wielu innych wybitnych aktorów i lektorów. Wśród czytanych książek znajdą się m.in. "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Swietłany Aleksijewicz, "Wichrowe Wzgórza" Emiliy Bronte, "Dookoła świata" Juliusza Verne'a, "Gottland" Mariusza Szczygła, "Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet" Stiega Larssona.

W programie imprez towarzyszących festiwalowi znalazły się m.in. spektakle "...jesteś piękne - mówię życiu..." Teatru Powszechnego w Warszawie wg wierszy Wisławy Szymborskiej i "ADHD i inne cudowne zjawiska" Joanny Szczepkowskiej z warszawskiego Teatru Studio, projekcja filmu "Pan Tadeusz" z 1928 roku z komentarzem prof. Jerzego Bralczyka oraz Michała Ogórka, wystawa zdjęć Chrisa Niedenthala "Londyńczycy", koncert grupy "Ballady i romanse"

Elementem Festiwalu będą także targi audiobooków i e-booków.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.