PARTNER PORTALU
  • BGK

Przystanęli przechodnie, samochody i tramwaje w godzinę W

  • PAP    1 sierpnia 2014 - 18:47
Przystanęli przechodnie, samochody i tramwaje w godzinę W

- Punktualnie o godz.17, 70 lat po wybuchu powstania warszawskiego, w hołdzie poległym w stolicy zawyły syreny, na ulicach przystanęli na minutę przechodnie, samochody i tramwaje. 70 sekundami ciszy cześć powstańcom oddały też media i Sejm.
*** AKTUALZIACJA *** 

Na pamiątkę godziny W syreny zawyły także w 44 mazowieckich miastach m.in. w Ciechanowie, Kozienicach, Ostrołęce, Płocku, Pruszkowie, Radomiu, Siedlcach i Żyrardowie oraz w wielu miastach w całej Polsce m.in. w Krakowie, Łodzi, Opolu, Koszalinie, Kołobrzegu i Słupsku.

Na stołecznych ulicach zatrzymali się przechodnie.

"To dla mnie bardzo wzruszający moment. Nie jestem warszawianką, ale mieszkam tu od 20 lat i każdego roku jeżeli tylko mogę, nawet jeżeli jestem w pracy, to wstaję chociaż od biurka, dlatego że nie potrafię nawet słowami opowiedzieć co w tym momencie czuję" - mówiła pani Agnieszka podkreślając, że to jej hołd dla tych, którzy zginęli za Warszawę.

"Zatrzymałem się, bo jestem z Warszawy i pamiętam. Moja babcia walczyła w powstaniu, więc jakieś powody mam, to taki naturalny odruch" - powiedział Marcin, student z Warszawy.

Jego rówieśnik Michał przyznał, że na myśl o powstaniu czuje dumę i smutek, ale także radość. "Gdyby nie powstanie, to nie byłoby dzisiaj wolnej Polski" - podkreślił.

21-letnia Wiktoria dodała, że jest bardzo wzruszona obchodami. "Od rana słyszę patriotyczne pieśni i czuję podniosłą atmosferę. Specjalnie na 17 przyjechałam do centrum z Pragi, żeby poczuć ją jeszcze mocniej" - zaakcentowała.

Pani Teresa miała 6 lat, kiedy wybuchło powstanie. "Pamiętam jak siedziałam ukryta w piwnicy. Dla mnie to bardzo osobista rocznica" - zaznaczyła.

"Mam wrażenie, że to jednoczy warszawiaków. Choć mam o powstaniu krytyczne zdanie, to na pewno jest to ważne wydarzenie w naszej historii" - dodała pani Lidia.

70 sekundami ciszy w godzinę W cześć żołnierzom powstania warszawskiego oddały także polskie media. Biorące udział w akcji stacje telewizyjne i radiowe wyemitowały w piątek o godz. 17 spot "70 sekund dla Powstańców", w ramach którego ciszę przeplatały archiwalne odgłosy walk powstańczych nagrane 70 lat temu na ulicach Warszawy.

Na portalach internetowych pojawił się baner przygotowany z okazji 70. rocznicy powstania.

W akcję "70 sekund ciszy na 70-lecie Powstania" włączył się też Sejm - w godzinę W na stronie internetowej Sejmu wyemitowany został specjalny rocznicowy spot.

Godzina W była początkiem powstania, największego niepodległościowego zrywu Armii Krajowej i największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Arkady, 2014-08-06 08:55:23

    W Szczecinie syreny zawyły dopiero o 17:23. Żal...