PARTNER PORTALU
  • BGK

Przyszły rok zapowiada się bardzo kulturalnie

  • PAP    30 grudnia 2011 - 15:29
Przyszły rok zapowiada się bardzo kulturalnie

Spektakle Krystiana Lupy i Michała Zadary, obchody 80. urodzin Wojciecha Kilara i 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie, wystawy twórczości Andy'ego Warhola, Olafura Eliassona, Piotra Uklańskiego zaplanowano m.in. w instytucjach kulturalnych na 2012 r.
Informacje o planowanych przedsięwzięciach podano w materiale ministerstwa kultury sporządzonym dla członków sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

W Teatrze Wielkim-Operze Narodowej przygotowana zostanie premiera opery "Senso" Marco Tutina, która powstała na zamówienie Teatro Massimo w Palermo i po raz pierwszy była tam zaprezentowana na otwarciu sezonu w styczniu 2011 roku. Pół wieku wcześniej Luchino Visconti zrobił słynny film o tym samym tytule. Inspiracją w obu przypadkach była nowela Camilla Boita z 1883 roku. Spektakl w Teatrze Wielkim wyreżyseruje Argentyńczyk Hugo de Ana. W obsadzie znajdzie się m.in. Nicola Beller Carbone i Adam Kruszewski.

Na scenie Opery Narodowej zaplanowano także premiery oper "Latający Holender" Richarda Wagnera - nową produkcję duetu Mariusza Trelińskiego i Borisa Kudliczki, i "Orestei" z muzyką Agaty Zubel w reżyserii Mai Kleczewskiej oraz gościnne spektakle Teatru Maryjskiego z Sankt Petersburga, który pokaże operę "Słowik" Igora Strawińskiego.

W Teatrze Narodowym w Warszawie planowanych jest pięć premier teatralnych, w tym "Matka" Witkacego w reż. Agnieszki Glińskiej i "Aktor" Norwida w reż. Michała Zadary.

Nowy spektakl - "Miasto snu" według Alfreda Kubina - przygotowuje w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie Krystian Lupa. Spektakl "Tytus Andronikus" Williama Szekspira zrealizuje na tej scenie Wojciech Klemm, a "Johna Gabriela Borkmana" Ibsena - Mikołaj Grabowski. Planowane są także premiery przedstawień Michała Borczucha i Jana Klaty.

150-lecie obchodzić będzie w roku 2012 Muzeum Narodowe w Warszawie. W ramach obchodów rocznicowych muzeum zrealizuje m.in. wystawę "Wywyższeni", prezentującą zbiory własne oraz pochodzące z innych polskich kolekcji. Jej otwarcie zaplanowane jest na 20 maja, jako inauguracja roku jubileuszowego. Na razie w muzeum trwa remont, odnowione Muzeum Narodowe zostanie otwarte dla zwiedzających na obchody 150-lecia.

Wśród planów wystawienniczych narodowej galerii Zachęta znajdują się m.in. wystawa młodej rzeźby polskiej "Nowa rzeźba!", ekspozycja "Galeria Akumulatory 2 (1972-90)" przybliżająca zjawisko konceptualizacji sztuki w latach 70., wystawa "Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie 1904-44", ukazująca przedwojenne dzieje warszawskiej Akademii. W planach Zachęty jest też retrospektywna wystawa Piotra Uklańskiego - jednego z najbardziej znanych polskich artystów, działającego w Nowym Jorku.

W programie Centrum Sztuki Współczesnej znajdują się m.in. indywidualne wystawy uznanych polskich i zagranicznych artystów m.in. Olafura Eliassona, Józefa Robakowskiego, Artura Żmijewskiego, Moniki Sosnowskiej.

Program działań Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie w 2012 roku obejmować będzie m.in. prezentację współczesnej architektury norweskiej 2005-10, wystawę laureatki Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (2009) - Joanny Piech-Kalarus, oraz wystawę prace Andy'ego Warhola z kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Medzilaborcach (Słowacja).

Z okazji odbywających się w 2012 roku mistrzostw Europy w piłce nożnej Muzeum Narodowe we Wrocławiu zorganizuje wystawę "Fotografia - Piotr Wyrzykowski, Ilia Cziczkan", będącą prezentacją prac dwóch artystów współczesnych - Polaka i Ukraińca. W 2000 roku Wyrzykowski podjął współpracę z ukraińskim artystą. Jej efektem był m.in. cykl fotografii i film wideo "Obrońcy".

W Filharmonii Narodowej odbędą się koncerty z udziałem laureatów ostatniego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina - m.in. jego zwyciężczyni Julianny Awdiejewej, laureata II nagrody Ingolfa Wundera i III nagrody - Daniiła Trifonowa. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach zorganizuje uroczyste obchody 80. rocznicy urodzin kompozytora Wojciecha Kilara

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.