PARTNER PORTALU
  • BGK

Pszczyński zamek zamknięty dla zwiedzających do stycznia

  • PAP    1 grudnia 2012 - 12:50
Pszczyński zamek zamknięty dla zwiedzających do stycznia

Od soboty do połowy stycznia Muzeum Zamkowe w Pszczynie - jedna z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego - będzie niedostępne dla zwiedzających. W tym czasie muzeum czekają generalne porządki i niezbędne prace naprawczo-konserwatorskie.
Muzeum Zamkowe to znakomicie zachowana, unikalna rezydencja arystokratyczna z drugiej połowy XIX i początku XX wieku; jedno z nielicznych muzeów w Europie, posiadających oryginalne wyposażenie z początków XX w. Podczas I wojny światowej w pszczyńskim zamku mieściła się kwatera główna wojsk niemieckich. To w Pszczynie cesarz Wilhelm II podjął decyzję o rozpoczęciu totalnej wojny na Atlantyku.

Dziś obiekt należy do największych atrakcji turystycznych regionu. W ubiegłym roku muzeum odwiedziło ponad 184 tys. osób, a do października tego roku zwiedzających było ok. 165 tys. Następna okazja do zwiedzenia muzeum będzie dopiero w przyszłym roku.

Przedstawiciele urzędu marszałkowskiego w Katowicach, któremu podlega pszczyńskie muzeum, wskazują, że przerwy konserwatorskie w tego typu muzeach - dawnych rezydencjach, są koniecznością, stosowaną także w innych takich obiektach. Dla pracowników muzeum jest to okres intensywnej pracy. Starannie odkurzane są wnętrza: boazerie i dekoracje sztukatorskie ścian, tkaniny i rzeźby; czyszczone i polerowane lustra, meble, porcelana i szkło.

Szczególnej uwagi, staranności i delikatności wymaga mycie i polerowanie kryształowych żyrandoli we wszystkich salach. Olbrzymie, składające się z wielu mniejszych i większych kryształowych części, żyrandole w wysokich wnętrzach wymagają użycia rusztowań, bo tylko niektóre z nich są opuszczane.

Jeden z pięciu żyrandoli w Sali Lustrzanej pszczyńskiego zamku składa się z 1097 kryształowych elementów, które razem ważą 197 kg. Największa szklana kula w żyrandolu z Salonu Wielkiego waży 2 kg - w sumie takich kul jest tam 48.

Podczas przerwy konserwatorskiej myte są również wszystkie drzwi i okna, prane i czyszczone firanki i zasłony. W zamku jest dziewięć par różnej wielkości drzwi zewnętrznych oraz 140 wysokich dwuczęściowych drzwi wewnętrznych. Okien jest w sumie 195. Również parkiety po oczyszczeniu są woskowane i polerowane (w sumie ponad 2,8 tys. m kw. w salach wystawowych). Zaplanowano też malowanie pomieszczeń kasy i garderoby dla zwiedzających.

Konserwatorzy sprawdzają stan eksponowanych obiektów, wykonując niewielkie naprawy lub typując przedmioty do konserwacji w przyszłości. Podczas sezonu turystycznego, kiedy muzeum przyjmuje zwiedzających przez siedem dni w tygodniu, wykonuje się tylko niezbędne prace związane z bieżącym utrzymaniem porządku i realizacją projektów muzealnych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.