PARTNER PORTALU
  • BGK

Questing - nowa forma przyciągania turystów do regionu

  • PAP    21 maja 2014 - 08:44
Questing - nowa forma przyciągania turystów do regionu

Turyści przyjeżdżający w tym roku na Mazury mogą skorzystać z nowej formy zwiedzania - questingu, czyli wędrówki połączonej z rozwiązywaniem zagadek. Do wyboru mają dwa szlaki kajakowe i jeden rowerowy z ponad stu miejscami wartymi poznania.
Questing to turystyka z zagadkami, polegająca na samodzielnym pokonywaniu nieoznakowanych szlaków. W wędrówce trzeba kierować się informacjami podanymi na mapce w formie wierszowanych łamigłówek. Uczestnicy takiej gry terenowej stają się "poszukiwaczami skarbów" - muszą odnaleźć określone miejsce i poznać jego tajemnice historyczne, kulturowe czy przyrodnicze. Otrzymują wtedy pieczątkę potwierdzającą rozwiązanie questu.

W tym sezonie po raz pierwszy przygotowano dla turystów 14 questów na dwóch szlakach kajakowych po Mazurach oraz cztery questy na trasie rowerowej w północnej części Kurpi. Ukończenie jednego questu zajmuje około 45 minut. Na szlakach wyznaczono też ponad 120 miejsc wartych zwiedzenia.

"Uprawianie turystyki poprzez questing staje się w Polsce coraz popularniejsze. W naszym regionie jest to jednak produkt innowacyjny" - powiedział Dariusz Kizling z Lokalnej Grupy Działania "Mazurskie Morze", która przygotowała trasy we współpracy z LGD "Kraina Mlekiem Płynąca".

Mazurskie stowarzyszenie uzyskało unijną dotację i zinwentaryzowało atrakcje turystyczne na swoim terenie. Wydało je w formie książkowego przewodnika pt. "Turystyka.Odwiedzamy urzekające regiony". Zostały w nim opisane: szlak kajakowy Melchiora Wańkowicza, Szlak kajakowy Michała Kajki, Szlak rowerowy "Kraina Mlekiem Płynąca". Książka będzie nagrodą za rozwiązanie wszystkich questów. Organizatorzy liczą, że to atrakcyjny i nietypowy sposób zachęcenia do poznawania regionu.

Szlak Melchiora Wańkowicza wiedzie z okolic Spychowa do Nowogrodu. Pisarz pokonał tę trasę w 1935 roku ze swoją czternastoletnią córką Martą i opisał w reportażu "Na tropach Smętka". "Pojedziemy w najdziksze obieże Mazurów, w trójkąt miedzy jeziorami Mokrym, Bełdańskim i Nidzkim, terenami bezbrzeżnej puszczy Jańsborskiej (właściwie: Piskiej) - zapowiadał Wańkowicz. Autorzy przewodnika proponują ponowne przemierzenie szlaku i choć uprzedzają, że odnalezienie miejsc opisanych przez Wańkowicza nie zawsze może być łatwe, to satysfakcja z ich ponownego odkrywania i porównanie z tym, co przedstawił w książce, może dostarczyć wielu wrażeń.

Turyści przepłyną 188 km przez mazurskie jeziora i kanały oraz rzeki Krutynię i Pisę do Narwi. Po drodze zobaczą m.in. Wojnowo z klasztorem staroobrzędowców,a w nim unikatowy zabytek - piękny ikonostas, tymczasowy grób tłumiącego powstanie listopadowe gen. Iwana Dybicza w Dłutowie czy tzw. las ochronny Szast, czyli fragment Puszczy Piskiej, zniszczony przez huragan w 2002 roku.

Kolejny przedstawiony w przewodniku szlak kajakowy - Szlak Michała Kajki - ma ponad 58 km. Zaczyna się we wsi Ogródek, gdzie znajduje się muzeum patrona szlaku - mistrza ciesielskiego i mazurskiego poety, piszącego wiersze od siedemnastego roku życia w języku polskim; był on przez Niemców uważany za "zatwardziałego Polaka". Szlak prowadzi m.in. przez największe polskie jezioro Śniardwy i najdłuższy na Mazurach XIX-wieczny Kanał Jegliński do Pisza. Turyści będą mogli poznać historię syna wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta, więzionego przez Krzyżaków w Okartowie, dawne jaćwieskie grodzisko nad jeziorem Orzysz czy Czarci Ostrów, który jest uważany za miejsce kultowe pruskiego plemienia Galindów.

Na Kurpiach przy granicy z Mazurami zorganizowano natomiast blisko stukilometrowy szlak rowerowy "Kraina Mlekiem Płynąca". Turyści mogą obejrzeć m.in. okolice dawnego niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Fischborn w Dłutowie, poniemieckie bunkry graniczne w Koźle oraz poznać legendę o rycerzu Pomściborze, który bronił tych ziem przed Prusami i Krzyżakami.

Przewodnik jest bogaty w informacje z wielu dziedzin: historii, kultury, botaniki, zoologii, przywołuje ludzi związanych z regionem Warmii i Mazur, przedstawia bogactwo i urodę tamtejszej przyrody, a questing - zbiory pytań i zagadek stanowią jego dodatkowy, atrakcyjny walor.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.