PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni Elbląga głosowali nad likwidacją straży miejskiej

  • PAP    26 czerwca 2014 - 18:58
Radni Elbląga głosowali nad likwidacją straży miejskiej

W trakcie czwartkowej sesji rady miasta głosowano nad likwidacją straży miejskiej. Ruch taki zapowiadał podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej prezydent Elbląga Jerzy Wilk (PiS).
Elbląska straż miejska nie zostanie rozwiązana - zdecydowała we czwartek tamtejsza rada miasta. Wniosek prezydenta o likwidację straży miejskiej poparło na czwartkowej sesji 10 radnych PiS. Przeciwko zagłosowało 15 radnych z PO, SLD i lokalnego komitetu Witolda Wróblewskiego. Po głosowaniu prezydent Wilk zapowiedział, że do końca roku nastąpi "gruntowna reorganizacja", która ma usprawnić pracę tej służby.

Rozwiązanie straży miejskiej było jedną z obietnic wyborczych Wilka przed ubiegłorocznymi przedterminowymi wyborami samorządowymi. Oceniał wtedy, że tego oczekują mieszkańcy, którzy źle oceniają pracę strażników.

W uzasadnieniu projektu uchwały podkreślił natomiast, że w obecnej sytuacji ekonomiczno-społecznej miasta dalsze istnienie tej formacji jest nieuzasadnione. Elbląg ma ok. 300 mln długu, a utrzymanie straży kosztuje 1,2 mln zł rocznie. W ocenie prezydenta większość obowiązków strażników powinna wykonywać policja, bo posiada szersze uprawnienia i jest skuteczniejsza w trakcie interwencji.

Czytaj też: Te gminy zlikwidowały straż miejską. Jak sobie radzą?

"Straż miejska od lat ma zły wizerunek, przez długi czas skupiała się głównie na karaniu kierowców" - mówił podczas czwartkowej sesji Wilk. Przypomniał, że strażnicy pracują w trybie urzędniczym - od poniedziałku do piątku, a nie widać ich w weekendy, gdy najwięcej dzieje się w mieście.

Jak powiedział PAP przewodniczący rady miasta Janusz Nowak (SLD), większość radnych nie podzieliła argumentów prezydenta. Jego zdaniem, wnioskodawca nie określił skutków finansowych likwidacji straży i nie wskazał jednoznacznie, kto miałby przejąć obowiązki strażników.

Projekt uchwały o likwidacji elbląskiej straży został wcześniej negatywnie zaopiniowany przez wojewodę warmińsko-mazurskiego Mariana Podziewskiego i komendanta wojewódzkiego policji nadinsp. Józefa Gdańskiego. Ocenili oni, że wpłynie to negatywnie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców.

Jak wyliczył komendant policji, elbląska straż w ciągu minionych trzech lat podjęła ponad 18 tys. interwencji związanych z ujawnionymi wykroczeniami, wystawiła 8,2 tys. mandatów i skierowała do sądu ponad 500 wniosków o ukaranie. Strażnicy obsługują miejski system monitoringu, za pomocą którego ujawniono 7,1 tys. różnego rodzaju zdarzeń w miejscach publicznych. Wspierali też policjantów w patrolowaniu ulic miasta, działaniach porządkowych i zabezpieczaniu imprez masowych.

W ocenie nadinsp. Gdańskiego rozwiązanie tej formacji wymusi przejęcie przez policję wielu zadań związanych z porządkiem w mieście. Co - jego zdaniem - byłoby trudne w związku ze zmniejszającą się liczbą etatów w elbląskiej komendzie. Dlatego może wydłużyć czas reagowania na zgłoszone interwencje.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • piotrek i nie strażnik, 2014-06-27 15:24:15

    prezydent Elbląga Jerzy Wilk (PiS) już zaczął robić sobie kampanie wyborczą, wiedząc, że i tak nie będzie miał poparcia w radzie miasta. Brawo wojewoda i komendant policji za prawidłowe podejście do roli strazy miejskiej.