PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni nie chcą ulicy Bohaterów Kijowskiego Majdanu

  • PAP    3 kwietnia 2014 - 13:59

- Rada Miejska Bartoszyc (woj. warmińsko-mazurskie) oddaliła wniosek przedstawicieli miejscowej mniejszości ukraińskiej o nadanie jednej z ulic nazwy Bohaterów Kijowskiego Majdanu. Radni uznali, że na taką nazwę "jest jeszcze za wcześnie".
Z inicjatywą nadania nazwy niewielkiej uliczce w pobliżu bartoszyckiej cerkwi pw. Andrzeja Apostoła wystąpił proboszcz greckokatolickiej parafii ks. Juliusz Krawiecki i miejscowe koło Związku Ukraińców w Polsce. We wniosku przypomnieli oni przebieg i znaczenie protestów w Kijowie.

"Nadając ulicy nazwę Bohaterów Kijowskiego Majdanu oddamy hołd społeczeństwu, które pokazuje nam, jak wielkie może być pragnienie wolności i demokracji" - napisali. W ich ocenie byłaby to forma uczczenia ofiar, a także wyrażenia wdzięczności wolontariuszom, duchownym różnych wyznań i polskim politykom, którzy poparli europejskie aspiracje Ukraińców oraz dziennikarzom, którzy "z narażeniem życia pokazywali światu prawdę o Majdanie".

Rada miasta oddaliła projekt uchwały o nadaniu takiej nazwy 15 głosami, poparło ją dwóch radnych, a dwóch innych wstrzymało się od głosu. Większość radnych zagłosowała zgodnie z rekomendacją komisji ds. samorządowych i bezpieczeństwa, która zajmuje się nazewnictwem ulic. "Naszym zdaniem jest jeszcze za wcześnie na takie inicjatywy. Wniosek będzie można rozpatrzeć ponownie, gdy sytuacja polityczna na Ukrainie się ustabilizuje" - powiedział przewodniczący tej komisji radny Robert Pająk (SLD).

Jego zdaniem, obecnie "nie wiadomo, kto jest bohaterem", gdyż - jak stwierdził - "w internecie można przeczytać jedno, a w mediach oficjalnych co innego". Dlatego uważa, że w przyszłości warto rozważyć, czy właściwszą nazwą nie byłaby ul. Ofiar Majdanu.

Pająk powiedział, że bartoszycka rada miasta przyjęła zasadę, by nadawać ulicom nazwy "neutralne politycznie" i nie podejmować pochopnych decyzji w przypadku "wniosków kontrowersyjnych". Za takie uznał propozycje środowisk prawicowych nadania nazwy Żołnierzy Wyklętych i Narodowych Sił Zbrojnych czy próbę zmiany nazwy istniejącej ul. Karola Marksa. Podkreślił jednak, że - jego zdaniem - nazwa ul. Bohaterów Kijowskiego Majdanu nie wywołuje kontrowersji, ale "jest na nią za wcześnie".

Według przewodniczącego bartoszyckiej rady miejskiej Stanisława Dubickiego o wyniku głosowania w sprawie upamiętnienia Majdanu zdecydował również zły stan techniczny uliczki wskazanej przez wnioskodawców. "Trudno to nawet nazwać ulicą, jest to bardzo podrzędna droga wewnętrzna, nie ma chodników ani żadnego budynku mieszkalnego". Nadanie jej imienia bohaterów byłoby dla miasta kompromitacją" - wyjaśnił.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.