PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni PiS chcą honorowego obywatelstwa miasta Gdańska dla działacza Solidarności

  • PAP/JS    13 czerwca 2017 - 20:04
Radni PiS chcą honorowego obywatelstwa miasta Gdańska dla działacza Solidarności
W uzasadnieniu wniosku o uhonorowanie 69-letniego Wyszkowskiego najwyższym wyróżnieniem w mieście radni PiS napisali, że jest on "jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce i zalicza się do jej prekursorów" (fot. JS)

Opozycyjny klub radnych PiS w Gdańsku złożył w Radzie Miasta wniosek o nadanie tytułu honorowego obywatela miasta Gdańska Krzysztofowi Wyszkowskiego, współzałożycielowi Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i działaczowi Solidarności.
• Przypomniano, że Wyszkowski był aktywnym uczestnikiem historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., organizując m.in. drukarnię do powielania biuletynu informacyjnego wśród strajkujących robotników.

• Według radnych PiS, podejmowane przez Wyszkowskiego wraz z innymi członkami WZZ działania "utwierdzały mieszkańców Gdańska w przekonaniu, że nie muszą godzić się na komunistyczny dyktat, przywracały poczucie godności". 

Radni PiS chcą, aby wniosek w tej sprawie był głosowany podczas sesji RMG 31 sierpnia, przypadającą w 37. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych.

W uzasadnieniu wniosku o uhonorowanie 69-letniego Wyszkowskiego najwyższym wyróżnieniem w mieście radni PiS napisali, że jest on "jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce i zalicza się do jej prekursorów".

"Walkę o wolność rozpoczął w latach 70., kiedy tylko nieliczni mieli odwagę przeciwstawiać się reżimowi komunistycznemu i stawiać czoła represjom ze strony władz. W tamtych trudnych czasach, był jedną z rozpoznawalnych postaci, które dawały nadzieję, że można zachować godność mimo opresyjnego systemu krępującego wszelkie przejawy niezależności" - podkreślono we wniosku.

Przypomniano, że Wyszkowski był aktywnym uczestnikiem historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r., organizując m.in. drukarnię do powielania biuletynu informacyjnego wśród strajkujących robotników.

Według radnych PiS, podejmowane przez Wyszkowskiego wraz z innymi członkami WZZ działania "utwierdzały mieszkańców Gdańska w przekonaniu, że nie muszą godzić się na komunistyczny dyktat, przywracały poczucie godności". "Swoją piękną, bohaterską kartą trwale wpisał się w dzieje naszego miasta. My gdańszczanie mamy wobec Niego ogromny dług wdzięczności" - głosi wniosek radnych PiS.

W Radzie Miasta Gdańska zasiada 12 radnych PiS. Większość - 22 radnych - stanowią radni Platformy Obywatelskiej.

"Wniosek dopiero co wpłynął, radni muszą mieć czas, żeby się z nim zapoznać. Decyzję w tej sprawie podejmiemy na najbliższym posiedzeniu klubu 26 czerwca" - powiedział PAP przewodniczący klubu PO Piotr Borawski.

Dodał, że osobiście z szacunkiem odnosi się do biografii Wyszkowskiego w latach 70. i 80. "Natomiast ostatnie lata jego działalności są dość kontrowersyjne politycznie. I zastanawia mnie, jak osoba, która w sposób tak bezpardonowy i bardzo krytyczny wypowiada się na temat władz Gdańska od tych samych władz Gdańska będzie chciała odbierać najwyższe splendory" - zaznaczył.

"Przypomnę, że radni już w 2000 r. uhonorowali przedstawicieli Solidarności+ i sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych takim zbiorowym tytułem honorowego obywatela miasta Gdańska. I myślę, że pan Wyszkowski się też w ten zbiorowy tytuł wpisuje" - ocenił szef klubu radnych PO.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.