PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni Pisza nie zgodzili się na likwidację straży miejskiej

  • PAP    30 stycznia 2015 - 18:25
Radni Pisza nie zgodzili się na likwidację straży miejskiej
fot.shutterstock

O likwidację tej formacji z powodu zadłużenia miasta wystąpił do rady burmistrz Andrzej Szymborski, który uzasadniał to koniecznością szukania oszczędności.
Na piątkowej (30 stycznia) sesji 11 radnych zagłosowało przeciwko przygotowanemu przez burmistrza projektowi uchwały o rozwiązaniu straży miejskiej. Projekt poparło siedmiu radnych, a jeden wstrzymał się od głosu.

Burmistrz, który objął urząd po ostatnich wyborach, uzasadniał plany likwidacji straży "tragiczną sytuacją finansową gminy Pisz". Jak podkreślał, brak pieniędzy na bieżące funkcjonowanie samorządu powoduje potrzebę szukania oszczędności. Jego zdaniem koszty utrzymania 13-osobowej formacji sięgają ponad 700 tys. zł rocznie i są wyższe niż korzyści z jej funkcjonowania.

"Radzie zabrakło wyobraźni i odpowiedzialności za losy gminy. Niepodjęcie uchwały oznacza, że muszę tych 700 tys. zł poszukać gdzie indziej. Przedłożę radnym propozycje dalszych cięć kosztów w oświacie, kulturze czy sporcie" - ocenił po głosowaniu burmistrz Szymborski.

"Uważam, że radni podjęli właściwą decyzję. Człowiek i bezpieczeństwo lokalnej społeczności są ważniejsze niż ekonomia" - powiedział PAP komendant piskiej straży Kazimierz Podsiad. Jak podkreślił, otwartą sprawą pozostaje natomiast reorganizacja służby, żeby straż nie generowała tak wysokich kosztów.

Jeszcze przed piątkową sesją plany likwidacji straży w Piszu ocenił negatywnie wojewódzki komendant policji w Olsztynie. Jego zdaniem strażnicy przyczyniają się do utrzymania porządku publicznego, co pozwala policji skupić się działaniach związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa.

Piska straż istnieje od grudnia 2008 r. Do dzisiaj podjęła ponad 15 tys. różnego rodzaju interwencji, przeprowadziła 1,4 tys. wspólnych patroli z policją.

W Polsce jest obecnie ok. 600 straży miejskiej. Według przedstawicieli krajowej rady tych służb, w ciągu ostatnich 20 lat rozwiązano ją w 38 miastach, ale w 18 przypadkach samorządy po pewnym czasie zdecydowały się je reaktywować.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Gościu, 2015-01-31 20:45:45

    T w takim razie trzeba zlikwidować Radę, kilkanaście osób i tu to dopiero będą oszczędności. W milionach można będzie liczyć. Jakieś referendum w tej sprawie?